MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hematologia szpitala na Józefowie w Radomiu ma urządzenie do ratowania życia pacjentom z nowotworami krwi. Już nie muszą wyjeżdżać po pomoc

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
- Separator komórkowy pozwala na ratowanie pacjentów z nowotworami krwi - mówi doktor nauk medycznych Marzena Wątek, profesor Uniwersytetu Radomskiego i kierownik Oddziału Hematologi szpitala na Józefowie w Radomiu.
- Separator komórkowy pozwala na ratowanie pacjentów z nowotworami krwi - mówi doktor nauk medycznych Marzena Wątek, profesor Uniwersytetu Radomskiego i kierownik Oddziału Hematologi szpitala na Józefowie w Radomiu. Izabela Kozakiewicz
- To niewielkie urządzenie ma potężne możliwości. Już nie musimy odsyłać naszych pacjentów do innych ośrodków, na miejscu możemy ratować ich zdrowie i życie - mówi Marzena Wątek, kierownik Oddziału Hematologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. To urządzenie to separator komórkowy wykorzystywany przy wysokospecjalistycznych procedurach w leczeniu chorych na nowotwory krwi i ze schorzeniami neurologicznymi. Oczyszcza krew ze wszystkiego, co zagraża zdrowiu.

Hematologia na Józefowie w Radomiu z nowym sprzętem do ratowania chorych na nowotwory

Separator komórkowy to najnowszy zakup Oddziału Hematologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistyczny w Radomiu. Urządzenie jest na Józefowie od ubiegłego wtorku, odbyło się też szkolenie personelu. Co takiego i dlaczego jest tak ważne dla chorych? Jak wyjaśnia Marzena Wątek dzięki separatorowi można wykonywać wysokospecjalistyczne procedury, jakimi są wymiany osocza, ale też pozbywanie się nieprawidłowych, niewłaściwych i nadmiarowych składników krwi, które zatruwają organizm chorego. To jest dość częste w nowotworach układu krwiotwórczego, stąd potrzeba wykorzystywania aparatury. Do tej pory Oddział hematologii musiał odsyłać chorych na leczenie do innych ośrodków. Teraz na miejscu wykonuje takie procedury. Separator służy również do ratowania życia pacjentom neurologicznym. Jest potrzebny, kiedy pacjenci mają we krwi przeciwciała, które powodują ciężkie powikłania chorobowe.

- Jeżeli możecie sobie państwo wyobrazić pacjenta, który jest dializowany to mniej więcej w ten sam sposób można opisać działanie separatora komórkowego. Krew pobierana od pacjenta przechodzi przez urządzenie, a po oczyszczeniu z nieprawidłowych fragmentów krwi ze zdrowymi elementami wraca do pacjenta drugim wenflonem. Pozbywamy się od pacjenta tylko tego co niepotrzebne, nadmiarowe, separujemy to z krwi - wyjaśnia doktor nauk medycznych Marzena Wątek, profesor Uniwersytetu Radomskiego.

Urządzenie jest wykorzystywane także do wymiany osocza krwi. A w przyszłości być może do przeszczepów autologicznych komórek macierzystych.

- To nasze marzenie, żeby otworzyć oddział przeszczepów autologicznych. Myślę, że za kilka lat to będzie wymóg w ośrodkach hematologicznych, a to urządzenie pozwala na takie procedury - mówi Marzena Wątek.

Separator będzie wykorzystywany do leczenia chorych z Oddziału Hematologii, ale będą z niego korzystali także pacjenci poradni specjalistycznych. Oni będą przychodzili do oddziału tylko, aby przejść wskazaną procedurę.

Profesor Wątek w szpitalu na Józefowie pracuje od października 2023 rok, wcześniej pracowała w innych ośrodkach hematologicznych i wykorzystywała już separator komórkowy u swoich pacjentów. Jak mówi procedura ratuje chorych, ale przy niektórych schorzeniach jej efektu są spektakularne.

- Kiedy przyjmujemy pacjenta nieprzytomnego, w ciężkim stanie, a w czasie trwania procedury on otwiera oczy i jest z nim kontakt. To robi wrażenie. U niektórych pacjentów wystarczy jeden cykl oczyszczania krwi, czasem trzeba ich wykonać kilka - mówi Marzena Wątek.

Hematologia na Józefowie wypełniona po brzegi

Do tej pory w szpitalu na Józefowie jeszcze nie wykorzystano separatora komórkowego. To nowy nabytek i dopiero zakończyły się szkolenia. Ale, gdyby zaszła potrzeba ratowania życia pacjenta oczywiście aparatura zostałaby uruchomiona natychmiast.

- Na pewno urządzenie jest niezwykle potrzebne. Jego posiadania jest niezbędne w oddziałach hematologii. A nasz oddział szybko się rozwija, przybywa sprzętu, ale wzmacniamy też kadrę. Jest taka potrzeba. A wkrótce ruszamy z procedurami - zapowiada profesor Wątek.

Oddział Hematologii na Józefowie powstał ponad 6 lat temu. Do niedawna było tam 21 łóżek, od kilku miesięcy jest ich 25. Rocznie leczy się tam około 1,5 tysiąca pacjentów. To jedyny ośrodek hematologiczny na południu Mazowsza.

- Potrzeby są olbrzymie, mamy zawsze co najmniej 100 procentowe obłożenie. Ale pacjentów wymagających leczenia jest tak wielu, że dostawiamy łóżka, wykorzystujemy świetlicę. Chorych przybywa - mówi Marzena Wątek.

Profesor apeluje, żeby regularnie wykonywać badania krwi, aby jak najszybciej wykryć nieprawidłowości i rozpocząć leczenie. Im szybsza diagnoza i wdrożenie leczenia tym większa szansa na powrót do zdrowia.

- Morfologię obowiązkowo trzeba wykonywać raz w roku. To proste badanie, a ratuje życie. To obraz naszych krwinek, w nim widać wszystkie, albo prawie wszystkie choroby. Nie wolno zapominać o badaniach krwi - apeluje profesor Marzena Wątek.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie