Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia społeczności żydowskiej zamieszkałej przed laty w Przysusze będzie przypomniana na spotkaniu w muzeum

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Żydowska synagoga - stan przedwojenny.
Żydowska synagoga - stan przedwojenny. Archiwum
W sobotę 17 września Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze zaprasza na wspólne obchody 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem: „Połączeni dziedzictwem” a dotyczyć będzie Żydów zamieszkałych kiedyś w Przysusze.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Przysusze

Spotkanie w sobotę 17 września odbędzie się w godzinach 10.00-18.00. W programie będzie prezentacja o historii społeczności żydowskiej w Przysusze. Zaplanowano pokaz źródeł archiwalnych o funkcjonowaniu szpitala epidemicznego w okresie II wojny światowej. Zaprezentowane zostaną judaika w zbiorach przysuskiego muzeum. W tym dniu obowiązuje bilet specjalny w cenie jednej złotówki.

Dziedzictwo łączy pokolenia, przeszłość z przyszłością; pozwala, by społeczeństwo integrowało się wokół lokalnych zabytków i dziedzictwa niematerialnego. To temat, który integralnie wpisuje się w przesłanie Konwencji Ramowej Rady Europy o wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa, zwanej Konwencją z Faro, ratyfikowanej przez Polskę w 2021 roku.

Żydzi przybyli do Przysuchy na początku XVIII wieku. Ustanowiono wówczas gminę żydowską. Żydzi rozpoczęli budowę okazałej synagogi, w pobliżu której powstał z czasem zespół zabudowań z łaźnią żydowską, szkołą dla chłopców, rzeźnią koszerną i cmentarzem. W XIX wieku Przysucha była znanym ośrodkiem chasydyzmu, mistycznego ruchu. Przysucha zyskała wielką sławę dzięki mieszkającym w nim cadykom, czyli chasydzkim przywódcom religijnym. Najbardziej znany mędrzec, to Symcha Bunem (1765-1827) był uczniem cadyka Izraela z Kozienic, Lublinera, oraz Jakuba Izaaka, zwanego Świętym Żydem z Przysuchy. W drugiej połowie XIX wieku w Przysusze wykazano 1966 Żydów i tylko 542 Polaków, oraz 12 Niemców.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie