Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honory dla wyklętych żołnierzy

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Jednym z uhonorowanych był Jan Tkaczyk (z lewej). Obok Andrzej Kosztowniak oraz Henryk Wiśnicki
Jednym z uhonorowanych był Jan Tkaczyk (z lewej). Obok Andrzej Kosztowniak oraz Henryk Wiśnicki Łukasz Wójcik
Nazywano ich bandytami, wsadzono do więzień, torturowano i zabijano tylko dlatego, że walczyli o niepodległą Polskę. W poniedziałek w Radomiu "żołnierze wyklęci" zostali oficjalnie uhonorowani.
W spotkaniu wzięło udział kilkanaście osób
W spotkaniu wzięło udział kilkanaście osób

W spotkaniu wzięło udział kilkanaście osób

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" będzie obchodzony po raz pierwszy w Polsce we wtorek 1 marca. W Radomiu uroczystości rozpoczęły się dzień wcześniej od spotkania kombatantów z Andrzejem Kosztowniakiem, prezydentem Radomia.

- To święto powinno być ustanowione już dawno temu. Nie można zapomnieć o waszych doświadczeniach i przeżyciach, nadal liczymy na waszą pomoc i doradztwo. A przed wszystkim dziękujemy za to co zrobiliście nie zapominając i o tych, którzy złożyli w walce o niepodległość daninę krwi i życia - mówił prezydent do obecnych na spotkaniu.

PRZEŚLADOWANIA

W podobnym tonie wypowiadał się poseł Dariusz Bąk, z kolei Henryk Wiśnicki, prezes radomskiego oddziału związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, mówił także o prześladowaniach, jakie dotykały żołnierzy antykomunistycznego podziemia. I przypomniał, że w 1945 roku ich liczba wynosiła około 200 tysięcy, z czego 20 tysięcy służyło w partyzantce.

Edward Małachowski, który jest członkiem trzech organizacji kombatanckich wspomniał o inicjatywie wybudowania w Radomiu pomnika Armii Krajowej i zaapelował do władz miasta, rządu a także parlamentarzystów o wsparcie tego przedsięwzięcia .

- Pomnik ten symbolizowałby wysiłek wszystkich organizacji walczących o niepodległość - podkreślił.

HONORY

Kilkunastu uczestników uroczystości zostało uhonorowanych przez prezydenta medalem herbowym miasta Radomia i pamiątkowymi albumami.

We wtorek o godzinie 11 w Liceum Ogólnokształcącym imienia Dionizego Czachowskiego w Radomiu zaplanowano prezentację dwóch filmów o tematyce niepodległościowego podziemia i spotkanie z Sebastianem Piątkowski, historykiem z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. O godzinie 12 przedstawiciele władz miasta oraz organizacji kombatanckich złożą wieńce pod pomnikiem Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Żołnierze Wyklęci przy ulicy Beliny-Prażmowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie