Igrzyska paraolimpijskie Rio 2016. Alicja Fiodorow, lekkoatletka z Radomia ma dwa srebrne medale

Michał Nowak
kozienice24
W zawodach w Rio de Janeiro wzięło udział czworo zawodników Startu Radom. Dwa srebrne medale zdobyła Alicja Fiodorow. Blisko podium była Justyna Kozdryk z Jasieńca.

W niedzielę, 18 września, rozdano ostatnie komplety medali podczas igrzysk paraolimpijskich, które odbywały się w Rio de Janeiro. Polacy zajęli 10. miejsce w klasyfikacji medalowej z dorobkiem 39 medali. Dwa z nich wywalczyła Alicja Fiodorow, zawodniczka Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Start Radom. Ponadto w Rio wystartowało jeszcze troje zawodników radomskiego klubu.

Najlepiej występ na igrzyskach w Brazylii będzie wspominała Alicja Fiodorow, która wywalczyła w Rio dwa srebrne medale. Sprinterka stawała na podium w biegach na 100 oraz na 200 metrów w grupie niepełnosprawności T47. Na obu dystansach przegrała z Amerykanką Deją Young.

To szósty i siódmy medal Alicji Fiodorow na igrzyskach paraolimpijskich. W poprzednich latach stawała na podium w Londynie (2012 rok), kiedy zdobywała srebro w biegu na 200 metrów i brąz na dystansie 400 metrów. W Pekinie, w 2008 roku, była druga na 200 metrów i trzecia na 100 metrów. W Atenach, w 2004 roku zdobyła brązowy medal na 400 metrów.

Bardzo blisko podium w podnoszeniu ciężarów w Rio była Justyna Kozdryk, która osiągnęła rezultat 95 kilogramów i ostatecznie uplasowała się na czwartej pozycji.

Na szóstym miejscu skok w dal w grupie niepełnosprawności T36 ukończył Mariusz Sobczak. Polak zakończył rywalizację z wynikiem 5,15.

Inny zawodnik Startu Radom, niewidomy Aleksander Kossakowski wystąpił w biegu na 1500 metrów z przewodnikiem. Biegacz został jednak zdyskwalifikowany, bowiem jego przewodnik Sylwester Lepiarz jako pierwszy przekroczył linię mety przed zawodnikiem, co jest niedozwolone.