MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje prowadzenie konta? Zobacz zestawienie

Sylwia BENTKOWSKA [email protected], Aleksandra KOS [email protected]
Większość banków podwyższyła opłaty za prowadzenie rachunków bankowych. Inne planują zmiany stawek na wakacje. Kto straci na tym najwięcej, ile kosztują aktualne opłaty oraz z jakich usług warto korzystać, żeby nie przepłacać?

Z początkiem maja banki zaczęły wprowadzać zmiany w opłatach za podstawowe usługi. Podwyższyły nie tylko opłaty za prowadzenie rachunków, ale także mniej widoczne prowizje.

NIEWIELKIE PODWYŻKI
Pierwszym bankiem, który zasygnalizował wprowadzenie podwyżek był PKO BP. Klienci jednego z największych polskich banków będą musieli teraz płacić więcej między innymi za obsługę konta. Aktualna opłata za prowadzenie konta osobistego Superkonto wynosi 6,90 złotych, czyli o 1,50 więcej niż do tej pory.

Podwyżki nie ominęły także klientów innych banków. Od 5 maja drożej za usługi bankowe zapłacimy także w Multibanku. Tutaj opłata za MultiKonto w taryfie Active wzrosła o 2,50 złotych. Obecnie za prowadzenie tego rachunku będziemy musieli zapłacić aż 9,50 złotych miesięcznie.

W ING Banku Śląskim miesięczny koszt prowadzenia rachunku Standard wzrósł z 7 do 8 złotych. Z kolei za konto studenckie zapłacimy 2 złote.
Podwyżki najbardziej dotkną osoby, które rzadko korzystają z bankowości internetowej, natomiast większość operacji płatniczych dokonują w okienku kasowym.

DLACZEGO DROŻEJ
Obecna sytuacja rynkowa oraz kryzys gospodarczy wpłynęły między innymi na to, iż większość banków udziela mniej kredytów i bardziej wnikliwie przygląda się kondycji finansowej klientów.

Ponadto konkurencja między bankami wymusza na instytucjach finansowych ciągłe udoskonalanie oferty, a to niestety wiąże się ze znacznymi kosztami.

TANIEJ PRZEZ INTERNET
Dobrą i tańszą alternatywą dla klientów wybierających do tej pory tradycyjne metody płacenia rachunków może być korzystanie z bankowości internetowej.

Dokonywanie transakcji płatniczych przez Internet naprawdę się opłaca. Oprócz tego, że w każdej chwili i w każdym miejscu możemy dokonać przelewu, to dodatkowo, za obsługę rachunku internetowego zapłacimy zdecydowanie mniej niż w przypadku zwykłego konta. Dla przykładu, w placówce ING Banku Śląskim za dokonanie przelewu z konta Direct zapłacimy 9 złotych natomiast analogicznie, koszt tej samej czynności wykonanej za pośrednictwem Internetu wynosi 0 złotych. Podobnie jest w wielu bankach.

Kolejnym rozwiązaniem, dzięki któremu uda nam się zaoszczędzić może być zamiana tradycyjnych wyciągów papierowych na te w wersji elektronicznej. Za pierwsze musimy zapłacić, natomiast korzystając z drugich otrzymujemy bezpłatnie tę samą informację na wskazany adres e-mail. Tym sposobem zaoszczędzimy nawet kilkadziesiąt złotych rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Ile kosztuje prowadzenie konta? Zobacz zestawienie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie