Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

In vitro dla Radomia. Rusza kolejna edycja miejskiego programu leczenia niepłodności. Jest na ten cel 800 tysięcy złotych

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Rusza program In vitro dla Radomia, ogłaszali to (od prawej)  wiceprezydent Marta Michalska - Wilk, prezydent Radosław Witkowski, Monika Bator-Gregorczyk z Kliniki Bat-Med i Elwira Skoczek, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego w Radomiu.
Rusza program In vitro dla Radomia, ogłaszali to (od prawej) wiceprezydent Marta Michalska - Wilk, prezydent Radosław Witkowski, Monika Bator-Gregorczyk z Kliniki Bat-Med i Elwira Skoczek, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego w Radomiu. UM Radom
Rozpoczęła się kolejna edycja programu "In vitro" finansowanego z budżetu Radomia. W tym roku miasto wyda na ten cel 800 tysięcy złotych, z tego 650 tysięcy złotych to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego. Ruszyły zapisy, w tym roku skorzysta 65 par z Radomia.

In vitro w Radomiu. Na miejski program leczenia niepłodności jest 800 tysięcy złotych

Kolejny rok z rzędu z budżecie Radomia są pieniądze na leczenie niepłodności. Program "In vitro" będzie realizowany przez Parens Centrum Leczenia Niepłodności w Krakowie przy współudziale Kliniki Bat-Med z Radomia.

– Niepłodność nie może być powodem do wstydu czy poczucia winy. Ten program daje nadzieję parom, które marzą o tym, aby mieć własne dziecko. In vitro to nie wydatek. To inwestycja w przyszłość. To program, który powinien być realizowany z budżetu państwa, a wiemy, że poprzedni rząd zaprzestał jego finansowania. Dlatego jako samorząd wzięliśmy na własne barki tę odpowiedzialność, aby pary, które borykają się z niepłodnością nie były pozostawione same sobie. Musimy korzystać z tych przywilejów które daje nam medycyna. Pamiętajmy o tym, że in vitro to szczęście tych par – mówi Marta Michalska-Wilk, wiceprezydent Radomia.

W tym roku będzie mogło z niego skorzystać 65 par. Do udziału w tegorocznym programie będą kwalifikowane pary między 20. a 42. rokiem życia, które są mieszkańcami Radomia. U osób aplikujących do programu musi zostać stwierdzona bezwzględna przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności zgodne z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej. Zapisy chętnych do udziału w programie już się rozpoczęły.

Zobacz także:

– Możemy być dumni, że jesteśmy w czołówce miast, które prowadzą takie programy. Działania prowadzone w zeszłym roku zakończyły się dużym sukcesem. Było 25 miejsc i wszystkie te miejsca zostały wykorzystane. W efekcie mamy 9 ciąż klinicznych. W czerwcu ruszą programy ministerialne, ale dla leczenia niepłodności czas tych pięciu czy sześciu miesięcy to bardzo dużo. Zwlekanie z rozpoczęciem leczenia może powodować zmniejszenie skuteczności – mówi Monika Bator-Gregorczyk z Kliniki Bat-Med.

– Mam świadomość że jako społeczeństwo straciliśmy osiem lat jeśli chodzi o in vitro. Było to związane z decyzjami politycznymi jakie podejmowali poprzednio rządzący. Cieszę że jedną z pierwszych decyzji jaką podjęła „Koalicja 15 października” było przywrócenie finansowania z budżetu centralnego tej metody. Natomiast w tych trudnych, smutnych czasach samorządy wzięły na siebie finansowanie tego zadania. Bardzo się cieszę, że Radom znalazł się w awangardzie miast jeśli chodzi o finansowanie in vitro i wychodzenie naprzeciw potrzebom par które zmagają się z bezpłodnością. Mogę zadeklarować że jeśli budżet będzie nam na to pozwalał, w kolejnych latach będziemy uzupełniać krajowy program, bo te działania przynoszą naprawdę fantastyczne wyniki – mówi prezydent Radosław Witkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie