Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjne rozwiązanie opracowane przez radomski uniwersytet i wojskowy instytut

Janusz Petz
Janusz Petz
Wydział Mechaniczny radomskiego uniwersytetu od lat zajmuje się rozwiązywaniem najbardziej skomplikowanymi problemów związanych z eksploatacją pojazdów.
Wydział Mechaniczny radomskiego uniwersytetu od lat zajmuje się rozwiązywaniem najbardziej skomplikowanymi problemów związanych z eksploatacją pojazdów. UTH
W wyniku współpracy Katedry Pojazdów Samochodowych Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu z Wojskowym Instytutem Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku powstał prototyp awaryjnego układu zasilania pojazdu ciężarowego pozwalający na uruchomienie i jazdę pojazdu z obciążeniem po awarii elektronicznego układu sterowania silnikiem.

Opracowanie prototypu układu poprzedziły badania procesu spalania paliwa F-34, czyli standardowego paliwa krajów NATO, na jednym z najnowocześniejszych w Polsce stanowisk badawczych firmy AVL, w które wyposażony jest Katedra Pojazdów Samochodowych oraz testy pełnowymiarowego silnika Scania DC9 na specjalnie przygotowanym w tym celu stanowisku na hamowni silnikowej katedry przy ulicy Chrobrego 45 w Radomiu. W Radomiu przeprowadzone zostały próby drogowe pojazdu testowego Scania P340, wyposażonego w prototypowy układ awaryjnego zasilania silnika, które wykazały skuteczność układu, spełniając tym samym główne założenia projektu, jakim była możliwość uruchomienia i jazda pojazdem z uszkodzoną instalacją elektryczną pojazdu. Projektem kierował doktor inżynier Tomasz Skrzek.

Współpraca ze zbrojeniówką

Udane opracowanie prototypu awaryjnego układu zasilania pojazdu może otworzyć szerszą możliwość współpracy radomskiej uczelni z zasłużoną wojskową instytucją badawczą. W instytucie w Sulejówku przez szereg lat prowadzono prace związane z modernizacją, technologią produkcji i eksploatacją kolejnych odmian, typów, modeli i prototypów czołgów, ciągników gąsienicowych, bojowych wozów piechoty, transporterów opancerzonych i samochodów specjalnych. Prowadzone były ciągłe prace analityczne w obszarze techniki pancernej i samochodowej oraz opracowywane założenia taktyczno-techniczne na kolejne generacje i odmiany pojazdów, ich układów i zespołów. W przeszłości powstawały opracowania dotyczące modernizacji, technologii produkcji i zasad eksploatacji czołgów T-34, T-55 z odmianami, T-72, PT-91, czołgu pływającego PT-76, ciągników WZT-1, 2 i 3, BWP-1, transporterów BRDM z odmianami, samochodów osobowo-terenowych Tarpan i Honker czy lekkiego pojazdu terenowego LPT.

Nie tylko laboratorium uczelni

Katedra Pojazdów Samochodowych Wydziału Mechaniczego uniwersytetu to stosunkowo nowa struktura, która kultywuje wieloletnie doświadczenia uczelni w dziedzinie badań pojazdów.
Katedra powstała 1 października 2019 roku w miejsce Instytutu Eksploatacji Pojazdów i Maszyn w wyniku restrukturyzacji przeprowadzonej na uczelni. Studenci studiujący na wydziale mają okazję uczestniczyć w programach międzynarodowych pozwalających korzystać z wiedzy i doświadczenie zagranicznych uczelni, albo odbywać staże w zagranicznych firmach z branży motoryzacyjnej. Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Technologiczno Humanistycznego w Radomiu jest obecnie partnerem międzynarodowego konsorcjum małych i średnich firm oraz uczelni z Grecji, Włoch, Belgii, Francji, Rumunii i Bułgarii realizującego projekt edukacyjny Erasmus+ "Edrive tour" - sojusz na rzecz wiedzy dotyczący elektromobilności. Ważna jest też współpraca i możliwość zdobywania wiedzy w ramach współpracy wydziału i uczelni z krajowymi firmami z branży motoryzacyjnej, co ma znaczenie w kontekście przyszłego zatrudnienia absolwentów. Uczelnia współpracowała lub współpracuje również w lokalnymi firmami takimi jak Man Bus w Starachowicach, albo Durr Poland. Uczelnia oferuje między innymi kierunek studiów „samochody i bezpieczeństwo w transporcie drogowym”.

Absolwent na rynku pracy

Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte w czasie studiów umożliwiają absolwentom zdobycie interesującej pracy między innymi w stacjach obsługi, naprawy i kontroli pojazdów, w salonach sprzedaży nowych i używanych samochodów, w firmach ubezpieczeniowych i transportowych, w wydziałach komunikacji miast i gmin, w wydziałach ruchu drogowego policji, w sektorze produkcji i dystrybucji paliw oraz innych produktów naftowych. Absolwenci mogą zostać doradcami motoryzacyjnymi, a także rzeczoznawcami samochodowymi. Mogą również ubiegać się o uzyskanie certyfikatu rzeczoznawcy samochodowego. Mają także przygotowanie z zakresu zarządzania i procesów logistycznych w eksploatacji, mogą pracować na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwach transportowych i komunikacyjnych, w bazach materiałowych, w firmach kurierskich, spedycyjnych, centrach logistycznych, a także w firmach produkujących i sprzedających części i akcesoria samochodowe. Absolwenci przygotowani są również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w szeroko rozumianym obszarze motoryzacji.

Tych klubów i pubów w Radomiu już nie ma. Wspominamy 25 kultowych miejscówek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie