Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instalacja „Granica” Marioli Wawrzusiak-Borcz stanie na tarasie Mazowieckiego Centrum Sztuki Elektrownia w Radomiu

Barbara Koś
Instalacja „Granica” Marioli Wawrzusiak - Borcz stanie w piątek, 10 grudnia, o godzinie 17 na tarasie Mazowieckiego Centrum Sztuki Elektrownia przy ulicy Kopernika 1 w Radomiu.
Instalacja „Granica” Marioli Wawrzusiak - Borcz stanie w piątek, 10 grudnia, o godzinie 17 na tarasie Mazowieckiego Centrum Sztuki Elektrownia przy ulicy Kopernika 1 w Radomiu. archiwum artystki
Instalacja „Granica” Marioli Wawrzusiak-Borcz stanie w piątek, 10 grudnia, o godzinie 17 na tarasie Mazowieckiego Centrum Sztuki Elektrownia przy ulicy Kopernika 1 w Radomiu

„Granica” jest instalacją artystyczną, za pomocą której polska rzeźbiarka Mariola Wawrzusiak-Borcz nawiązuje do aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Ekspozycja skłania do refleksji nad pytaniem: gdzie leży granica państwa, cywilizacji i człowieczeństwa? – na które nie ma prostej odpowiedzi.

- Od początku mojej twórczości rzeźbię w metalu. Kiedy pracuje się długo z jakimś materiałem, można poznać jego specyfikę i właściwości. Każdy materiał niejako broni się przed kształtowaniem, metal szczególnie mocno – aby się nim sprawnie posługiwać, potrzeba wielu prób pokonania jego oporu. Fascynuje mnie to, że jest materiałem pełnym sprzeczności. Zimny w swym charakterze, daje się kształtować dopiero rozgrzany do czerwoności. Twardy, pod wpływem temperatury staje się miękki i plastyczny, długo oddając nagromadzone ciepło. Wydaje się niezniszczalny w swym chłodnym stalowym blasku, a jednak pod wpływem delikatnej wilgotnej mgły szybko koroduje – pisze Mariola Wawrzusiak-Borcz, w „Dokumentacji pracy habilitacyjnej”.

Mariola Wawrzusiak-Borcz urodziła się w Rzeszowie w 1971 roku. Studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1992–1997. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w pracowni profesora Józefa Sękowskiego. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w ASP w Krakowie na Wydziale Rzeźby, gdzie prowadzi pracownię rysunku dla studentów od II do V roku.

Brała udział w wystawach zbiorowych rzeźby w Polsce (Kraków, Poznań, Ostrów Wielkopolski) oraz w Szwajcarii, Austrii i na Słowacji. Wystawy indywidualne prezentowała w Krakowie, Warszawie, Szczecinku, Sieradzu, Częstochowie, Sanoku, Rzeszowie oraz w Niemczech. Jej materiałem jest żelazo, tworzy z niego monumentalne kompozycje figur ludzkich i zwierzęcych, podkreślając podobieństwa tych dwóch światów w sferze emocjonalnej i egzystencjalnej.

Prezentacja jest częścią programu 14. Zimowego Przeglądu Filmowego „Koksownik”. Instalacja zostanie udostępniona na tarasie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Wstęp wolny.

Instalacja czynna do 28 lutego 2022 roku. Kurator: Zbigniew Belowski. Aranżacja przestrzeni: Mariola Wawrzusiak-Borcz i Zbigniew Belowski.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie