Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytucje w regionie z unijną kasą na odnawialne źródła energii

Izabela KOZAKIEWICZ [email protected]
Baterie podobne do tych na dachu strażnicy przy ulicy Tragutta będą montowane w radomskiej jednostce numer 3 i komendach w Białobrzegach, Lipsku i Przysusze.
Baterie podobne do tych na dachu strażnicy przy ulicy Tragutta będą montowane w radomskiej jednostce numer 3 i komendach w Białobrzegach, Lipsku i Przysusze. Szymon Wykrota
Pieniądze na odnawialne źródła energii podzieliła mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

W regionie dostanie je Wojewódzki Szpital Specjalistyczny i gmina Białobrzegi. Na liście rankingowej znalazł się też projekt Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej skorzystają też strażacy z kilku powiatów dawnego radomskiego.

SZPITAL - CENTRUM MOCY

Szpital na Józefowie ma dostać ponad 4,5 miliona unijnej dotacji. Całość prac zaplanowanych w lecznicy ma kosztować prawie 7 milionów złotych, resztę dołoży urząd marszałkowski.

Pieniądze są duże, ale i wielkie plany wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Planowana jest "Budowa instalacji fotowoltaicznej i wiatrowej wraz z systemem kogeneracyjnym".

Co kryje się po tymi naukowymi zwrotami. Krótko mówiąc lecznica będzie na prąd przetwarzała wiatr, energię słoneczną i energię wytwarzaną w czasie spalania gazu.

- Będziemy mieć specjalne ogniwa, które pozwolą energie słoneczną przetworzyć w elektryczną. Budowana będzie elektrownia wiatrowa, na szczęście mamy wokół szpitala 20 hektarów ziemi będzie ją, gdzie postawić - wylicza Luiza Staszewska, dyrektor szpitala na Józefowie. - Kogenerator z kolei pozwoli w energię elektryczną przetworzyć ciepło powstające w wyniku spalania gazu w procesie wytwarzania pary wodnej. Tej zuzywamy dużo, bo jest potrzebna w wielu procesach technologicznych w szpitalu, między innymi na bloku operacyjnym, czy w kuchni.

Jak mówi Luiza Staszewska szpital będzie małym centrum mocy. Prace przy jego tworzeniu zaplanowane są do roku 2014.

STRAŻACY DOSTANĄ SOLARY

Zdecydowanie mniej skomplikowane instalację będą zakładane u strażaków. Komendant wojewódzki ma na nie dostać około 470 tysięcy złotych z funduszy unijnych.

Pieniądze będą wykorzystane na instalację solarów do podgrzewania wody. Baterie będą montowane w komendach powiatowych straży pożarnej w Białobrzegach, Lipsku, Przysusze oraz Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej numer 3 w Radomiu.

- Dzięki solarom będziemy mogli zaoszczędzić na rachunkach za prąd i gaz, bo teraz mamy takie instalację do podgrzewania wody - mówi Zbigniew Łubiński, komendant powiatowy straży pożarnej w Białobrzegach.
Solary mają już strażacy z jednostki numer 1 przy ulicy Tragutta w Radomiu. Dzięki instalacji podgrzewana jest woda, którą na co dzień wykorzystują ratownicy.

GMINA Z SOLARAMI

Białobrzegi są z kolei jedynym samorządem z regiony radomskiego, który skorzysta z unijnych pieniądzy na montaż solarów w prywatnych domach. Dodatkowo kolektory będą montowane w dwóch szkołach, parafia w Jasionnej będzie miała tak zwane gruntowe pompy cieplne. W sumie ma być wykonanych 170 instalacji. Gmina dostanie 2,2 miliona złotych.

Na podobne prace nie udało się pozyskać dotacji gminom Zwoleń i Chynów. Radomski magistrat starał się o wsparcie przy montażu solarów na pływalni Neptun. Tym razem się nie udało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie