Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IV Marsz szlakiem pułkownika Dionizego Czachowskiego Wąchock-Lipsko

Kamil Kozieł
IV Marsz szlakiem pułkownika Dionizego Czachowskiego Wąchock-Lipsko
IV Marsz szlakiem pułkownika Dionizego Czachowskiego Wąchock-Lipsko Jednostka strzelecka 1005
W dniach 12 i 13 listopada Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej nr 1005 im. płk. Dionizego Czachowskiego w Lipsku już po raz czwarty zorganizowali marsz szlakiem swojego patrona. Trasa marszu w zależności od sposobu nawigowania liczyła od 60 do 80 km.

Uczestnicy marszu oficjalnie rozpoczęli swoją trasę w Wąchocku, gdzie oddali hołd na sztandar pododdziału płk. Dionizego Czachowskiego. Oficjalnie złożyli ogień niepodległości, który przybył do jednostki z cmentarza legionów Polskich pod Kostiuchnówką na Ukrainie. Oddali również honory na grób gen. Langiewicza.

W Muzeum Pamięci Walk Niepodległościowych w Opactwie Cystersów, strzelcy wysłuchali prelekcji na temat historii niepodległościowej na ziemi sandomierskiej i ziemi radomskiej, a później zwiedzili muzeum cystersów.

Marsz rozpoczął się 12 listopada o godz. 12:00. Uczestnicy na pierwszy etap założyli sobie trzy cele: pokonanie pierwszego odcinka w możliwie jak najkrótszym czasie, przebycie go najkrótszą trasą, w większości na azymut oraz dojście przed północą do miejsca czasowej dyslokacji w Szkole Podstawowej w Grabowcu, tak by nie wkraczać na drogi publiczne. Po przejściu pierwszych 27 km uczestnicy dotarli do Piotrowego Pola, gdzie pododdział składający się z 24 strzelców oddał hołd oraz rozpalił ogień niepodległości na mogile upamiętniającej toczące się tam bitwy między żołnierzami AK, a pododdziałami Niemieckimi w lasach iłżeckich. Odczytano rozkaz organizacyjny i przyznano stopnie awansowe z okazji Dnia Niepodległości.
Po apelu strzelcy udali się do szkoły w Grabowcu, gdzie znajdował się nocleg.

Następnego dnia, 13 listopada, po rejonach, śniadaniu i porannym apelu uczestnicy udali się pod pomnik w Grabowcu, który powstał na pamiątkę przebywania w tej miejscowości pododdziału Czachowskiego. Tutaj również złożono ogień niepodległości.
Ci, którzy odpadli w pierwszym etapie zajęli się zabezpieczeniem logistycznym przemarszu. Po pokonaniu kolejnych 15 km strzelcy dotarli do pomnika upamiętniającego śmierć swojego patrona płk. Dionizego Czachowskiego. Był to najważniejszy punkt na całej trasie. Po złożeniu ognia niepodległości, oddaniu honorów oraz krótkim wykładzie historycznym, rozpoczął się ostatni etap wiodący przez odkryte pola.

Po dotarciu do Klubu Strzeleckiego w Lipsku odbył się apel, w którym st. plutonowy Michał Gajewski odczytał rozkaz. Zostały przyznane nagrody za ukończenie marszu dla 12 strzelców. Za przebycie tej trasy po raz trzeci, odznaczeni zostali: sekcyjny Łukasz Kowalczyk i drużynowy Bartłomiej Jabłoński.

Patronat honorowy nad marszem objęli: opat Opactwa Cystersów, starosta lipski, burmistrz Miasta i gminy Lipsko, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i komendant powiatowy Policji w Lipsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie