MKTG SR - pasek na kartach artykułów

IV Pieszy Rajd Śladami Historii młodzieży i mieszkańców Przysuchy do Gajówki Rawicz, gdzie rozegrała się bitwa

Sok
Spotkanie przy ognisku było okazją do rozmów o historii, przypomnienia ważnych zdarzeń.
Spotkanie przy ognisku było okazją do rozmów o historii, przypomnienia ważnych zdarzeń. Archiwum
Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Przysucha imienia Oskara Kolberga pod komendą harcmistrza Krzysztofa Zająca i Przysuskie Środowiska Patriotyczne po raz czwarty zorganizowały „Pieszy Rajd Śladami Historii do Gajówki Rawicz”. W ten sposób upamiętnili bohaterską walkę Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z okupantem niemieckim 10 kwietnia 1943 roku.

6 kwietnia Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Przysucha im. Oskara Kolberga pod komendą harcmistrza Krzysztofa Zająca i Przysuskie Środowiska Patriotyczne po raz czwarty zorganizowały „Pieszy Rajd Śladami Historii do Gajówki Rawicz” . W ten sposób upamiętnili bohaterską walkę Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z okupantem niemieckim 10 kwietnia 1943 roku.

Rajd wyruszył spod kościoła Miłosierdzia Bożego na Osiedlu Południe w Przysusze, a wzięła w nim udział, jak co roku, liczna grupa harcerzy z Przysuchy oraz Potworowa. Przybyły z nimi zastępczynie komendanta hufca phm. Monika Żółcińska i phm. Anna Tomczyk, a także wielu mieszkańców Przysuchy i okolicznych miejscowości. Byli też ułani ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala, a wśród nich Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Przysucha Mirosław Pierzchała. Warto zaznaczyć że aż 7 ułanów przybyło konno, co było wielką atrakcją, szczególnie dla najmłodszych uczestników rajdu.

Modlitwa przy grobie

Po drodze uczestnicy rajdu zatrzymali się przy grobie Stanisława Piedrosia, żołnierza Wojska Polskiego poległego w kampanii wrześniowej, a także na terenie dawnej wsi Gródek, która została wysiedlona i zniszczona przez komunistów w 1952 roku. Historię tych miejsc i ludzi z nimi związanych przybliżył Stanisław Faber. Natomiast przy gajówce Rawicz wydarzenia z 1943 roku i walkę żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Niemcami przedstawił Przemysław Kusiak z Nadleśnictwa Przysucha. Później wszyscy zmówili modlitwę za poległych, a harcerze oraz przedstawiciele środowisk kibicowskich złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym poległych.

Odbyło się też ognisko, podczas którego wszyscy zjedli kiełbaski. Dzieci korzystały z uprzejmości ułanów i mogły bliżej przyjrzeć się zarówno mundurom czy uzbrojeniu, jak i koniom, na których przyjechali ułani.

Po ognisku wszyscy ruszyli w drogę powrotną. Następnego dnia 7 kwietnia odbyła się msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego w intencji żołnierzy NSZ poległych w gajówce Rawicz. Oprócz mieszkańców Przysuchy stawiły się poczty sztandarowe Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Przysucha im. Oskara Kolberga i 72 pp. Armii Krajowej.

Krwawa walka

9 kwietnia 1943 roku do gajówki przybyła grupa młodych ludzi z Opoczna, Odrzywołu, Przysuchy i okolicznych miejscowości. W tym samym dniu komendant policji granatowej w Przysusze otrzymał donos od jednego z Polaków o przebywajacym oddziale. Dwóch policjantów potwierdziło sygnał i złożyli meldunek o swoim rozpoznaniu żandarmerii niemieckiej. Ta zaś wezwała posiłki z Końskich.

10 kwietnia 1943 r. partyzanci zostali całkowicie zaskoczeni atakiem wroga. Niemcy w przewadze liczebnej przestrzelili niemal każdą deskę w drewnianej, krytej gontem gajówce. Partyzanci mieli ograniczone pole widzenia, bronili się strzelając z broni ręcznej i maszynowej. Po pewnym czasie postanowili opuścić budynek i przedrzeć się do lasu. Podczas ucieczki Niemcy zabili wszystkich 11 partyzantów.

Następnego dnia, w Niedzielę Palmową w przysuskiej remizie strażackiej Niemcy wystawili na widok publiczny ciała 11 partyzantów. Zginęli: Zygmunt Baranowski z Odrzywołu, Jan Dąbrowski z Odrzywołu, Marian Kopaniewski z Odrzywołu, Jan Kosiński z Opoczna, Jan Morawski z Przysuchy, Tadeusz Morawski z Odrzywołu, Wacław Seta z Przystałowic, Tadeusz Wójcik z Przystałowic, Bolesław Ziółkowski z Odrzywołu oraz dwóch partyzantów, których personaliów nie udało się ustalić.

Życzenia na Wielkanoc 2019. Wierszyki - śmieszne, krótkie, wielkanocne SMS

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie