Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jacek Malczewski i Witold Gombrowicz wśród patronów roku 2024 w województwie mazowieckim

Barbara Koś
Barbara Koś
Dyrekcja Muzeum imienia Malczewskiego zaprasza na wydarzenia w hołdzie dla swego patrona.
Dyrekcja Muzeum imienia Malczewskiego zaprasza na wydarzenia w hołdzie dla swego patrona. Muzeum Malczewskiego
Dwaj wielcy twórcy związani z Radomiem i ziemią radomską – Jacek Malczewski i Witold Gombrowicz zostali patronami roku 2024 w województwie mazowieckim. Dyrekcje Muzeum imienia Malczewskiego i kierownictwo Muzeum Gombrowicza we Wsoli mają już plany związane z popularyzacją swoich patronów.

Jacek Malczewski i Witold Gombrowicz wśród patronów roku 2024 w województwie mazowieckim

- Ta decyzja Sejmiku Województwa Mazowieckiego, to nasz ogromny sukces, ponieważ to na wniosek Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu rok 2024 został ogłoszony rokiem Jacka Malczewskiego - podkreśla Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. - Osobiście tego dopilnowałem, aby 170. rocznica urodzin mistrza została zauważona nie tylko na terenie naszego województwa, ale także kraju. Jacek Malczewski był radomianinem z krwi i kości, jest autentycznym i niepowtarzalnym symbolem artystycznym naszego miasta. Jesteśmy instytucją, która posiada w swoich zbiorach czwartą kolekcję arcydzieł Jacka Malczewskiego. Kto inny, jak nie my miałby zadbać o pielęgnowanie pamięci o tym wielkim radomianinie. ? - mówi Leszek Ruszczyk. - Już dziś zapraszam wszystkich do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu na cykl imprez i wystaw poświęconych naszemu patronowi, które przygotowujemy na rok 2024.

- A przy okazji chciałbym zakomunikować, że przygotowujemy także kolejny duży projekt poświęcony postaci dorównującej talentem Jackowi Malczewskiemu. W nowych obiektach muzealnych, które powstaną w Rynku: Rynek 16 i Rwańska 1, stworzymy galerię radomskiego artysty, Rajmunda Ziemskiego. Najwybitniejszego przedstawiciela awangardowego nurtu w sztuce współczesnej, którym był informel - uzupełnia dyrektor Ruszczyk.

Bogaty program muzeum

- W związku z tym, że sami wnioskowaliśmy o uchwałę dotyczącą ustanowienia roku 2024 – rokiem Jacka Malczewskiego, jesteśmy do tego jubileuszu świetnie przygotowani - zaznacza Adam Duszyk, zastępca dyrektora "Malczewskiego".

I wylicza: już wydrukowaliśmy kalendarz okolicznościowy na rok 2024 z najpiękniejszymi obrazami Jacka Malczewskiego z okazji 170. rocznicy urodzin mistrza. Przygotowujemy dużą wystawę „Jacek Malczewski – konteksty”, której kuratorką jest Paulina Szymalak-Bugajska, To będzie ponad 100 obrazów i grafik. Przygotowujemy do tego piękny, dwujęzyczny katalog „Jacek Malczewski – konteksty”.

- Nikt nie jest zawieszony w twórczej próżni dlatego pokażemy również największe inspiracje artystyczne Malczewskiego: Jan Matejko, Józef Brandt, Wojciech Kossak, Olga Boznańska, Stanisław Wyspiański i Leon Wyczółkowski- mówi Adam Duszyk.

Dyrektor zapowiada też konkursy, warsztaty, prelekcje, podcasty i oprowadzania kuratorskie.

- Chcemy zorganizować konferencję naukową, na którą zaprosimy najwybitniejszych historyków sztuki z muzeów narodowych i uniwersytetów oraz szkół artystycznych, zajmujących się życiem i twórczością Jacka Malczewskiego - sumuje dyrektor Duszyk.

Muzeum Gombrowicza także się cieszy

- Cieszymy się, że Sejmik Województwa Mazowieckiego zaakceptował nasz wniosek i ogłosił rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza na Mazowszu - mówi Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. - Rok 2023 to pierwszy rok z dwóch lat jubileuszowych – w 2023 przypada dziewięćdziesiąta rocznica debiutu Witolda Gombrowicza: w 1933 roku w wydawnictwie Rój ukazał się "Pamiętnik z okresu dojrzewania". W roku 2024 zaś świętować będziemy 120 rocznicę urodzin Gombrowicza.

- Mamy nadzieję, że te jubileusze będą pretekstem do ważnych wydarzeń literackich, teatralnych i artystycznych. Mamy bogate plany, będziemy o nich informować, gdy marzenia skonfrontujemy z możliwościami ich sfinansowania – zapowiada Tomasz Tyczyński.

W przyszłym roku w województwie mazowieckim odbędą się wydarzenia związane z rocznicami urodzin lub śmierci Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Zbigniewa Herberta oraz polskiego uczonego epoki Renesansu, Stanisława Grzebskiego. Sejmik Województwa Mazowieckiego ustanowił ich patronami roku 2024.

W sposób szczególny obchodzona będzie również 80. rocznica Powstania Warszawskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie