Jagoda Kibil z RSSiRON Start Radom tuż za podium paralekkoatletycznych mistrzostw świata. Do medalu zabrakło niewiele

Radosław Olchowski
Jagoda Kibil ze Startu Radom zajęła czwarte miejsce podczas mistrzostw świata w lekkiej atletyce. Radomianka biegła w finale na 200 metrów. Marco Mantovani/ Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START
Jagoda Kibil, sprinterka Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Start zajęła czwarte miejsce w finale biegu na 200 metrów, rozgrywanego w ramach mistrzostw świata niepełnosprawnych w lekkiej atletyce.

Jagoda Kibil rywalizuje na mistrzostwach świata w lekkiej atletyce niepełnosprawnych

Zawody z udziałem radomskiej lekkoatletki odbywają się w Kobe w Japonii. Kibil ma za sobą pierwszą z dwóch konkurencji biegowych, w których ma prawo startu. To bieg na 200 metrów, podczas którego spisała się wyśmienicie. Radomianka, w grupie schorzeń T 35 (czterokończynowe porażenie), zajęła czwarte miejsce. Występ okrasiła rekordem życiowym, który teraz wynosi 31.38 sek.

–Każdy, kto interesuje się biegami, wie, że to jest kosmos, zwłaszcza że jest zimno, wieje i pada.  Na ostatnich metrach tak mnie usztywniło, że zaczęło mi odcinać nogi. Bałam się, że się przewrócę. W kwestii zajętego miejsca mogę tylko powiedzieć, że ta czwarta pozycja jakoś mnie lubi. Dałam z siebie wszystko, a to wystarczyło właśnie na tyle-podsumowała swój bieg Jagoda Kibil.

Zmagania w biegu na 200 metrów podsumował też klubowy trener Jagody Kibil, czyli Jacek Szczygieł.

- W biegu na 200 metrów Jagoda spisała się wyśmienicie. Jej przypadłość, czyli czterokończynowe porażenie wymaga wielkiego wysiłku. I nasza zawodniczka dała radę. Jest czwartą sprinterką na świecie na tym dystansie. Do tego poprawiła rekord życiowy. Nie zdobyła medalu, ale ja jestem szczęśliwy. Zresztą Jagoda też. Ten wynik znamionuje, że wciąż jest w ścisłej czołówce na świecie. Medal byłby ważnym elementem, na prawdę zabrakło niewiele, by stanęła na podium – skomentował Szczygieł.

Warto dodać, że w sobotę 25 maja radomska sprinterka wystąpi w eliminacjach na 100 metrów.

- Jagoda jest dobrze przygotowana. W Japonii wystartuje na setkę i mam nadzieje, spisze się tak samo dobrze, jak na dwukrotnie dłuższym dystansie. Niewątpliwie jakość zawodniczek rywalizujących wśród niepełnosprawnych się podniósł. To tak, jak w sporcie pełnosprawnych – dodał trener Sczygieł.