MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak być dobrym rodzicem, czyli skąd czerpać wiedzę i czym się inspirować? Webinary dla rodziców, wykłady, spotkania z ekspertami mogą pomóc

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wychowywanie dzieci i wspieranie ich w edukacji nie jest łatwe. Skąd rodzice mogą czerpać wiedzę?
Wychowywanie dzieci i wspieranie ich w edukacji nie jest łatwe. Skąd rodzice mogą czerpać wiedzę? Unsplash
Bycie dobrym rodzicem to sięganie po najlepsze dostępne w danej chwili rozwiązania. To także codzienne wysiłki - zarówno logistyczne, jak i emocjonalne - by dawać z siebie więcej. Dzieci nie potrzebują rodziców idealnych, jednak ciągłe doskonalenie się ich rodziców i poszukiwanie nowych rozwiązań owocuje ogromnymi korzyściami dla całej rodziny. Rodzice mogą szukać wsparcia w wielu bezpłatnych źródłach. Warto tylko dobrze wybrać, aby wykłady, czy spotkania online były prowadzone przez ekspertów i odpowiadały na rodzicielskie rozterki.

Spis treści

Czy rodzicielstwa można się nauczyć?

Niestety nie istnieją szkoły, w których rodzice mogą się rodzicielstwa nauczyć. Tymczasem wychowanie dziecka jest ogromnym wyzwaniem, znacznie większym niż ukończenie wybranego kierunku studiów czy zdobycie prawa jazdy. Dlatego rodzice, którzy chcą w swojej roli sprawdzać się jak najlepiej, sami muszą poszukiwać odpowiednich źródeł wiedzy.

Na szczególną uwagę - o czym rzadko się mówi - zasługują rodzice dzieci uczących się w trybie edukacji domowej. Z jednej strony biorą na siebie pełną odpowiedzialność za rozwój swych dzieci, podczas gdy inni częściowo cedują ją na szkoły systemowe, z drugiej - mają szansę całkowicie wpływać na rozwój swojego dziecka i pełnić funkcję kreatorów ich życia.

To duży wysiłek, dlatego w ostatnich latach pojawiło się na rynku wiele kursów, webinariów czy szkoleń z tego obszaru. Pedagodzy, a nawet psychotraumatolodzy (np. znana z YouTube Kasia Sawicka), neurobiolodzy i popularyzatorzy nauki (Angelika M. Talaga) czy edukatorzy wspierający rodziców w kwestii cyfrowego wychowania (Beata Sobczyk ze Strefy Cyfrowej Rodziny). Lista edukatorów, pedagogów specjalnych, psychologów, terapeutów, którzy pod różnym kątem przybliżają rodzicom świat dzieci i nastolatków, wspierają ich codzienne rodzicielskie zmagania jest długa.

Wielu z nich sporo swojej wiedzy oferuje bezpłatnie.

Kolejny raz wzrosła liczba dzieci uczących się w ramach edukacji domowej.

Ilu uczniów przebywa obecnie na edukacji domowej? To pierwsz...

Webinary dla rodziców

Jedną z placówek, która regularnie i nieodpłatnie wspiera rodziców, jest Centrum Nauczania Domowego. Już od ponad dwóch lat realizuje ono swój autorski, dostępny dla wszystkich projekt o wdzięcznej nazwie „Domowy punkt widzenia”, mający postać cyklu webinarów.

Każdego miesiąca zapraszamy do rozmowy specjalistę z zakresu wychowania, pedagogiki, psychologii dziecka, a także edukatorów pracujących na podstawie nowych technologii, autorów książek i poradników dla rodziców - mówi dyrektor Centrum Nauczania Domowego Natalia Nowacka.

Wśród dotychczasowych gości projektu znaleźli się m.in.

  • Aga Rogala - terapeutka rodzin;
  • Sylwia Bujko (Holimama) - absolwentka certyfikowanych kursów u dr Rossa W. Greene’a oraz w Familylab® Jespera Juula; Angelika Talaga (GODMOTHER) - neurobiolog edukacyjny, trener rodziców;
  • Krzysztof Maj - wykładowca na Wydziale Humanistycznym AGH, gdzie zawodowo zajmuje się fantastyką i grami wideo;
  • Katarzyna Mitschke - pedagog i autorka książki pt. „Kiedy szkoła jest problemem?”;
  • Wojciech Zaraś z Google for Education; Ewa Siemińska ze Zwolnionych z Teorii;
  • Katarzyna Jaszczak-Bukowska - autoryzowany trener Autodesk Robot z projektu Sieć na kulturę.

„Wraz z nowym rokiem szkolnym nie ustajemy w działaniach - dodaje Natalia Nowacka. - Już 26 października odbędzie się spotkanie z psycholożką i psychoterapeutką Agnieszką Kozak, na które serdecznie zapraszamy”.

Czego można nauczyć się na spotkaniach dla rodziców online?

Tematyka jest szeroka i porusza zagadnienia z różnych obszarów rodzicielstwa, rozwoju dzieci w różnym wieku, wyzwań wychowawczych, edukacji. Wszystko zależy od tego, jakie treści zdecydujemy się oglądać, czego akurat potrzebujemy.

Oprócz webinarów w sieci znajdziemy także przydatne kanały YouTube, których tematyka jest edukacyjna i wspiera rodziców w wychowywaniu, rozumieniu problemów dzieci i młodzieży, a także wspieraniu ich w nauce.

Na przykład wspomniany październikowy webinar opowie na pytania: Jak odnaleźć się w świecie młodego człowieka, jak przeprowadzić go przez okres burzy i gwałtownych uczuć? Jak go zrozumieć, by móc się porozumieć? Razem z panią Agnieszką - współautorką książki „Nastolatek potrzebuje wsparcia” - postaramy się pokazać, że świat naszych dzieci jest piękny i delikatny i przypomnieć, że dorastanie jest łatwiejsze, gdy ma się po swojej stronie rodziców.

Webinary dla rodziców z psychologami i terapeutami

Dla Centrum Nauczania Domowego niezwykle ważna jest kondycja psychiczna młodego człowieka i jego codzienny dobrostan. Dlatego jako gości webinarów zaprasza psychologów i terapeutów.

Realizujemy w ten sposób naszą misję wspierania rodziców w wychowaniu ich dzieci w duchu bliskości i troski o ich dobrostan, pragnąc towarzyszyć im na drodze rozwoju emocjonalnego ich dzieci. Bliska jest nam myśl pedagogiczna Jaspera Juula, dla którego wychowanie to w dużej mierze towarzyszenie dziecku, gdzie ważne są autentyczne relacje, szacunek i wzajemne zaufanie - tłumaczy Monika Kamińska-Wcisło z Centrum Nauczania Domowego, która prowadzi webinary

„Pragniemy także pokazywać rodzicom, jak łączyć nowe technologie z edukacją domową, jak wspierać rozwój kompetencji XXI wieku, jak zaszczepiać w dziecku ciekawość świata i umiejętność samokształcenia, co stanowi odpowiedź na wyzwania, z jakimi przyjdzie mu się mierzyć w przyszłości” - dodaje.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak być dobrym rodzicem, czyli skąd czerpać wiedzę i czym się inspirować? Webinary dla rodziców, wykłady, spotkania z ekspertami mogą pomóc - Strefa Edukacji

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie