Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak lepiej przygotować się do nauki w czasie pandemii? W Radomiu ruszają badania naukowe i zostaną wprowadzone nowe zasady

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Wiceprezydent Katarzyna Kalinowska zapowiedziała, że wyniki badań posłużą do lepszego przygotowania nauki.
Wiceprezydent Katarzyna Kalinowska zapowiedziała, że wyniki badań posłużą do lepszego przygotowania nauki. Antoni Sokołowski
Czy pogorszyła się nauka w czasie pandemii? Jak wpłynęło to na uczniów, a jak na nauczycieli? Co można zrobić, by w przyszłości uniknąć błędów w czasie nauki zdalnej? - na te i inne pytania poznamy odpowiedź już przed 1 września. Miasto właśnie rozpoczyna badanie we wszystkich radomskich szkołach.

Radomskie szkoły chcą jeszcze lepiej przygotować się do prowadzenia nauki w niecodziennych warunkach. A takie stworzyła epidemia koronawirusa, która ponad rok temu niemal z dnia na dzień wymusiła na uczniach, nauczycielach i dyrektorach szkół karkołomną zmianę nauczania. Teraz Radom chce lepiej zmierzyć się z problemem i przygotował cykl badań socjologicznych.

Pomogą naukowcy z uniwersytetu w Radomiu

Ankiety przygotowali pracownicy naukowi Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. W oparciu o nie zostaną przeprowadzone analizy problemów występujących w czasie nauki zdalnej, czy hybrydowej.

- W oparciu o szerokie wyniki badań będziemy wiedzieć, jak pandemia dotknęła radomskich uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Wyniki ankiet zostaną opracowane w czasie wakacji. Na ich podstawie będą przygotowane konkretne rekomendacje, które we wrześniu trafią do radomskich poradni psychologiczno-pedagogicznych. Zostaną one wykorzystane w pracy z uczniami, którzy czas pandemii znieśli źle i po długim okresie nauki zdalnej mają problem z zaadaptowaniem się w warunkach szkolnych - powiedziała wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Anonimowe odpowiedzi w elektronicznej formie

Badaniem będą objęci uczniowie klas od piątej klasy szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, a także nauczyciele i dyrektorzy placówek.

- Mam nadzieję, że badania, które będziemy realizować przyczynią się do lepszej organizacji nauki w szkołach. Jesteśmy nastawieni na pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla wszystkich grup. Mamy świadomość, że problemów będzie dużo i będziemy z tego wychodzić latami - powiedziała profesor Elżbieta Sałata, prorektor do spraw dydaktycznych i studenckich Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Ankiety trafią do szkół już w tym tygodniu. Będą anonimowe, a respondenci będą odpowiadać wyłącznie w sieci. Wszystkie ankiety mają być zebrane jeszcze do końca czerwca. Potem nastąpi ich opracowanie, a wyniki poznamy przed 1 września. Potem można zacząć wprowadzać nowe rozwiązania.

Jak powiedziała doktor Maria Gagacka, socjolog z radomskiego uniwersytetu, autorów projektu interesuje skala problemów, ich dynamika, a przede wszystkim lokalne uwarunkowanie problemów.

- Efektywne wsparcie dla uczniów może być wtedy, kiedy pomożemy także nauczycielom - dodała doktor Maria Gagacka.

Obecna na konferencji Małgorzata Gumińska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej numer 2 w Radomiu stwierdziła, że w czasie kilkunastu ostatnich miesięcy zostały zaburzone kontakty rówieśnicze między uczniami, ale także uczniów z nauczycielami. Dało to już zauważalne efekty.

- Funkcjonowanie społeczno-emocjonalne uczniów jest uzależnione od prawidłowych kontaktów z rówieśnikami. Te kontakty przez ostatnie ponad 12 miesięcy były mocno utrudnione - powiedziała dyrektor Małgorzata Gumińska.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie