Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak nie dać się oszukać? Seniorów uczyła policja i... aktorka Emilia Krakowska

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Znana aktorka Emilia Krakowska chętnie dzieliła się radami z uczestniczkami konferencji.
Znana aktorka Emilia Krakowska chętnie dzieliła się radami z uczestniczkami konferencji. Łukasz Wójcik
W Radomiu ruszyła policyjna akcja "Pierwszy Kontakt"

Na wnuczka, na gazownię, na dotację, na urzędnika - różne nazwy i sposoby, jeden cel - oszukać starszą osobę i zabrać jej jak najwięcej pieniędzy. Ale zagrożeń czyhających na takie osoby jest znacznie więcej. Czy zaradzi im wprowadzona w środę w Radomiu karta "Pierwszy Kontakt"?

W tym roku radomska policja otrzymała zgłoszenia o pięciu przypadkach oszukania starszych osób przez pozbawionych skrupułów przestępców. Jedna z nich wierząc w słowne deklaracje oszustów straciła 110 tysięcy złotych. Inne - po kilkadziesiąt tysięcy.

- Gdy przeanalizujemy, jak liczną grupę ofiar przestępstw stanowią starsze osoby, włos jeży się na głowie - mówi Marek Świszcz, zastępca szefa mazowieckiej policji. - Próbujemy temu przeciwdziałać organizując kampanię prewencyjno-profilaktyczną "Bezpieczny Senior", która jest zintegrowanym działaniem wojewódzkich służb i inspekcji - policji, straży pożarnej, sanepidu, inspekcji handlowej i farmaceutycznej oraz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Nasze przedsięwzięcie zakłada współpracę z samorządem oraz z takim podmiotami, jak między innymi Kościół, Poczta Polska, uniwersytety trzeciego wieku.

PORADY

W Radomiu koordynatorem kampanii jest Stowarzyszenie "Bezpieczne Miasto". Miała ona już kilka odsłon, najnowsza została przedstawiona w środę przy okazji konferencji "ABC Bezpiecznego seniora".
W czasie spotkania seniorzy mogli przekonać się, jak nie stać się ofiarą przestępstw, dowiedzieć się jak zapobiegać niebezpieczeństwom zagrażającym w domu, czy w czasie spaceru. Znana aktorka Emilia Krakowska wspólnie z mazowieckimi policjantami przestawiła zgromadzonym seniorom porady i przestrogi dotyczące bezpiecznego spędzania czasu.

KARTA

Podczas spotkania można było także odbierać karty "Pierwszy Kontakt". Na razie stowarzyszenie wydrukowało ich pięć tysięcy, są one adresowane do starszych osób. W kartach tych znajdują się pytania, jakiej pomocy one najbardziej oczekują, jakie dostrzegają wokół siebie problemy.

- By karta stała się ważna niezbędne jest podanie danych osobowych, ale kartę może wypełnić zarówno sama zainteresowana osoba, jak i ktoś z jej otoczenia. Gdy do zostanie do nas dostarczona osobiście bądź pocztą skontaktujemy się ze starszą osobą telefonicznie i sami lub z pomocą uczestniczących w naszym programie innych instytucji postaramy się tej osobie pomóc - zapewnia Czesław Gąsiorowski, szef stowarzyszenia Bezpieczny Radom.

Karta ma być dostępna także w siedzibie stowarzyszenia oraz na różnych imprezach i spotkaniach, w których starsze osoby uczestniczą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie