Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pomóc kulturze? Debata w Radomiu z cyklu "Kultura w kryzysie" z udziałem posłów, członków komisji kultury Sejmu

Barbara Koś
Przed debatą goście spotkali się też w przedstawicielami władz Radomia. Na kolejnych slajdach zdjęcia z debaty
Przed debatą goście spotkali się też w przedstawicielami władz Radomia. Na kolejnych slajdach zdjęcia z debaty Mateusz Tyczyński Facebook i Facebook Muzeum imienia Malczewskiego
Debata z cyklu „Kultura w kryzysie” z udziałem Małgorzaty Kidawy - Błońskiej, wicemarszałek Sejmu, Iwony Śledzińskiej - Katarasińskiej, wiceprzewodniczącej sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej zasiadających w Komisji, odbyła się w czwartek, 2 marca, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Na debatę zaproszeni zostali także przedstawiciele samorządowych placówek kultury Radomia i regionu. Przed debatą goście spotkali się też z przedstawicielami władz Radomia.

Debata z cyklu „Kultura w kryzysie” w Radomiu

Spotkania w cyklu "Kultura w kryzysie" organizują parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej, członkowie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Pomysłodawczynią projektu jest Iwona Śledzińska-Katarasińska. Jego celem jest nie tyle definiować stan kultury, która – zdaniem Koalicji Obywatelskiej – jest w kryzysie ideowym, ale przede wszystkim rozmowy z przedstawicielami kultury i szukanie nowych rozwiązań. Ma to posłużyć do formułowania programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej .

Członkowie Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu w ramach projektu Kultura w kryzysie odwiedzają różne miasta i rozmawiają z przedstawicielami instytucji kultury na temat ich problemów szukając rozwiązania. Część Komisji przyjechała na spotkanie do naszego miasta.

- Radom to kolejne miasto, które odwiedzamy w ramach projektu, bo zdaniem Komisji, w Radomiu jak w pigułce widać wszystkie problemy kultury - mówiła Małgorzata Kidawa - Błońska. - Wydaje się nam, że kultura to w tej chwili jeden z ważniejszych tematów w naszym kraju. Nie będziemy bowiem silnym państwem, nie będziemy społeczeństwem obywatelskim i wolnym, a także silnym państwem w Unii Europejskiej, jeśli kultura nie będzie pielęgnowana przez państwo. Instytucje kultury powinny mieć możliwość swobodnego działania, artyści powinni mieć wolność twórczą.

- Nastąpiła dziś deprecjacja kultury - kontynuowała Iwona Śledzińska - Katarasińska. - W wydaniu ekipy rządzącej zamieniła się w propagandę. Ta ekipa kulturę rozumie tylko jako narzędzie tępej, bezczelnej propagandy. A jak wygląda dofinansowanie kultury? "Dajemy swoim". i "chcemy być na swoim". Polityka obecnej ekipy wobec instytucji kulturalnych jest zabójcza. Bo jeżeli jest jakaś instytucja, która się nie podporządkowuje, to albo się tam zmienia dyrekcję, albo się wtedy tworzy równoległą instytucję, do której idą pieniądze. Chcemy więc odpolitycznić, odpartyjnić kulturę.

- W Radomiu, jak już dziś dowiedzieliśmy się, placówki dobrze dogadują się z samorządem - mówiła Iwona Śledzińska - Katarasińska. - Ale są też problemy, głównie finansowe. Pieniądze, odpowiednie kadry i edukacja kulturalna to założenia naszego projektu.

- Współpraca z samorządem województwa układa się bardzo dobrze, lecz problemem w kulturze dzisiaj są pieniądze, a raczej ich brak - podkreślił Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia. - My z budżetu miejskiego na kulturę wydajemy niecałe dwa procent. To są pieniądze, które pozwalają funkcjonować, pozwalają robić rzeczy dobre, ale wiemy, ile więcej można by zrobić, gdyby tych pieniędzy było więcej. Rozmawiamy z samorządem województwa o wspólnych działaniach, o finansowaniu też wspólnych działań. Jednak bez zmian systemowych, bez większych pieniędzy dla samorządów w ogóle, ta sytuacja prędko się nie zmieni.

- Nasza współpraca z Radomiem układa się bardzo dobrze - zaznaczył Wiesław Raboszuk, wicemarszałek Mazowsza. - Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia oraz dwa muzea są otwarte dla wszystkich mieszkańców województwa. Jako samorząd staramy się ułatwiać dostęp do placówek kultury, stąd chociażby program "Kultura za złotówkę", który cieszy się niezwykłą popularnością. Kultura i jej placówki powinny widzowi czy zwiedzającemu proponować coś nowego. W związku z tym cały czas głównym tematem są pieniądze i inwestowanie w kulturę. To naprawdę trudne, ale bardzo ważne.

Uczestnicy debaty: parlamentarzyści, wśród nich Konrad Frysztak, Krzysztof Mieszkowski i Piotr Adamowicz, dyrektorzy Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Biblioteki Pedagogicznej, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Teatru Powszechnego, Resursy i Klubu Łaźnia dyskutowali o niedofinansowaniu kultury, problemach z zarządzaniem instytucjami kulturalnymi i edukacji widzów.

Efekt debat ma być częścią nowego programu wyborczego partii, który Koalicja Obywatelska ma zaprezentować na wiosnę.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie