Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak tanio ogrzać dom?

Artur Potaczała
Jak ocieplić dom, by zimą za dużo nie wydać, ale też i nie zmarznąć?
Jak ocieplić dom, by zimą za dużo nie wydać, ale też i nie zmarznąć?
Mamy szczyt sezonu instalacyjno-remontowego, warto więc przypomnieć sobie podstawowe zasady rządzące ciepłem.

Jakie ogrzewanie wybrać do swojego domu? Na co zwracać uwagę, żeby koszty ogrzewania nie zrujnowały domowego budżetu? Co można zmienić lub poprawić w naszym domu, by było w nim cieplej, no i by rachunki były niższe? Mamy właśnie szczyt sezonu instalacyjno-remontowego, warto więc przypomnieć sobie podstawowe zasady, "rządzące ciepłem".

Nie odkryjemy Ameryki, mówiąc, że koszty ogrzewania zależą głównie od trzech rzeczy: "szczelności" cieplnej budynku, sprawności systemu grzewczego, no i ceny paliwa.

Drogi olej

Najbardziej popularne "materiały napędowe" do naszych przydomowych kotłowni to węgiel, gaz sieciowy, olej opałowy - ale to już rzadko - energia elektryczna. Ceny tych paliw zmieniają się i to często dość nieoczekiwanie, dlatego ktoś, kto buduje dom i zastanawia się nad wyborem metody ogrzewania ma prawdziwy zgryz.

Kilkanaście lat temu modne stały się piece na olej opałowy; dziś - po ogromnym wzroście cen ropy i zwiększeniu akcyzy - należą one do najdroższych w eksploatacji. Do łask wraca za to stary dobry węgiel.

Ale sama cena paliwa to nie wszystkie elementy, na które trzeba zwrócić uwagę. Oprócz podstawowej ceny węgla, oleju, czy gazu ponosimy też opłaty dodatkowe - głównie za transport (co odpada na przykład przy ogrzewaniu elektrycznym). Problemem jest też wywóz odpadów (zwłaszcza przy zastosowaniu węgla).

Przed ostateczną decyzją warto też wziąć pod uwagę sprawność dostępnych urządzeń, możliwość regulacji systemu grzewczego, komfort obsługi i bezpieczeństwo (to ostatnie szczególnie w przypadku ogrzewania gazowego). W różnych systemach różne są też koszty inwestycyjne, obejmujące koszt urządzeń i ich instalacji.

Grzej i oszczędzaj

Grzej i oszczędzaj

Podstawowe rady, pozwalające ograniczyć straty ciepła już w trakcie sezonu grzewczego, można streścić następująco:
* Za grzejnikami umieść cienkie arkusze styropianu powleczone folią aluminiową. Będą "odbijać": ciepło do wewnątrz pomieszczeń,
* Nie zasłaniaj grzejników zasłonami, czy meblami. Ciepło nie może mieć przeszkód na drodze do wnętrza mieszkania,
* Pomieszczenia wietrz krótko, ale intensywnie.

Moc w sam raz

Podstawowym wyborem przy wyborze systemu ogrzewania jest wybór rodzaju kotła. Szczególnie ważna jest tak zwana sprawność tego urządzenia. Najlepiej wypadają pod tym względem kotły kondensacyjne. Działają w ten sposób, że oprócz ciepła spalania wykorzystują dodatkowo ciepła skraplania pary wodnej zawartej w spalinach. Kotły kondensacyjne są droższe od tradycyjnych, ale znacznie bardziej efektywne.

Potrzebną moc kotła powinien wyliczyć projektant budynku (albo autor projektu przebudowy instalacji). Jest to wbrew pozorom ważne, bo za duża moc zwiększy koszty inwestycji i obniży praktyczną sprawność kotła, natomiast za mała moc - co oczywiste - skończy się niedogrzaniem budynku.

Kocioł powinien mieć możliwość podłączenia sterownika. Urządzenie to steruje pracą kotła utrzymując "zadaną" temperaturę. Urządzenia te są stosunkowo niedrogie, a pomagają znacznie poprawić "komfort cieplny", no i zaoszczędzić na rachunkach.

Można na przykład tak zaprogramować urządzeniu, by nastawiało niższą temperaturę w nocy, albo podczas dnia, gdy dom jest pusty, a wyższą po południu i wieczorem.
Innym urządzeniem, które znacznie poprawi sprawność systemu grzewczego, jest pompa tłocząca podgrzaną wodę do rur. Stosowany kiedyś powszechnie tak zwany obieg grawitacyjny wymagał dużych średnic rur, no i był mniej sprawny, po podgrzana woda nie przepływała tak szybko, jak w przypadku zastosowania pompy.

To urządzenie też wprawdzie kosztuje, bo zużywa prąd, ale oszczędności na paliwie, związane ze sprawniejszym obiegiem wody są wyższe.

Wykonawca na wagę złota

Solidna firma wykonawcza to gwarancja, że instalacja grzewcza będzie przez wiele lat pracować efektywnie i bez awarii. Dlatego zawsze pamiętajmy o zasadzie, że najtaniej nie zawsze znaczy dobrze - nie kierujmy się więc jedynie najniższą ceną robocizny. Szukajmy ekipy wykwalifikowanej i sprawdzonej. Jak taką znaleźć?

Na początek nie zaszkodzi sprawdzić, czy firma działa legalnie. Przede wszystkim musi mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą - posiadać numery NIP i Regon. Wykonawca powinien też posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Kolejny krok to odpowiednie kwalifikacje. W polskim prawie nie ma jednoznacznych przepisów regulujących, kto ma prawo wykonywać prace montażowe dotyczące instalacji grzewczych. Dlatego kierujmy się przede wszystkim doświadczeniem, jakim legitymuje się instalator. Im będzie ono większe, tym lepsze kompetencje i umiejętności. Podstawą powinny być dla nas referencje. Nigdy nie wahajmy się o nie poprosić.

Pisemne referencje wraz z numerami telefonów do obsługiwanych przez firmę inwestorów powiedzą nam najwięcej o efektach wykonywanych prac. Pamiętajmy, aby zadzwonić do klientów wykonawcy i zapytać, czy są zadowoleni oraz jakie mają zastrzeżenia do wykonanych robót.

Solidny wykonawca powinien nam ponadto udzielić gwarancji na swoją pracę. Pamiętajmy bowiem, że gwarancja udzielana przez producentów dotyczy samych produktów danej firmy, a nie obejmuje wykonawstwa instalacji. Nawet idealny produkt nie będzie bowiem spełniał swojego zadania, jeśli wykonawca popełni błąd i zastosuje urządzenie niezgodnie z przeznaczeniem. Zapytajmy więc koniecznie o gwarancje na wykonawstwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Jak tanio ogrzać dom? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie