Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak urządzić małą łazienkę?

Redakcja
Jeśli brakuje miejsca na szafkę, można ją umieścić pod umywalką.
Jeśli brakuje miejsca na szafkę, można ją umieścić pod umywalką.
Co warto wiedzieć, aby w niewielkim pomieszczeniu kąpielowym zmieściło się to, co niezbędne.

Nasze łazienki to zazwyczaj małe pomieszczenia, w których muszą się zmieścić w.c., prysznic, umywalka, półka na przybory toaletowe, wieszaki na ręczniki i miejsce na odłożenie ubrań w czasie kąpieli.

Prysznic - z kabiną czy bez?

W małej łazience prysznic umieszczamy w rogu pomieszczenia, a jeśli łazienka jest wąska albo ma wnękę - między dwiema ścianami.
Z kratką odpływową w podłodze. Program minimum to wolne miejsce o wymiarach 70 x 70 cm, natrysk zawieszony na ścianie i kratka odpływowa w podłodze z odpowiednim spadkiem. Na czas kąpieli osłaniamy to miejsce zasłonką.

Brodzik bez kabiny. Najmniejszy brodzik z zasłonką nie ogranicza tak swobody ruchów podczas kąpieli, jak tej samej wielkości zamykana kabina. Odległości sedesu i umywalki od brodzika mogą być mniejsze niż od kabiny. Standardowa głębokość brodzika to 15-16 cm, ale są też głębsze (21-28 cm).
Kabina prysznicowa. Jest droższa i wymaga więcej miejsca niż brodzik bez kabiny. Jeśli zamiast kwadratowej wybierzemy kabinę pięciokątną albo półokrągłą, zaoszczędzimy trochę miejsca, ale nie wszystkie takie kabiny są wygodne. Przed kupieniem małej kabiny należy sprawdzić, czy po zamknięciu drzwi ma się wystarczającą swobodę ruchów.

Sedes - stojący czy podwieszany?

Wiszące miski ustępowe. Mocowane są na stelażach ukrytych w ścianie, dzięki czemu instalacje i zbiornik na wodę są niewidoczne. Są coraz częściej wybierane, bo łatwiej utrzymać w czystości podłogę. Najmniejsze miski ustępowe mają od 46 cm długości. Planując sedes wiszący, należy jednak pamiętać, że do długości miski trzeba dodać szerokość stelaża (od 12 cm) i płyty gipsowo-kartonowej, którą go obudowujemy - razem 15-20 cm. Stelaże instalacyjne dostosowujemy do rodzaju ściany. Inne są do ścian murowanych, a inne do lekkich ścian działowych.

Kompakt stojący (standardowy) - to miska ustępowa stanowiąca całość ze zbiornikiem wody. Zwykle ma około 67-70 cm długości i 35-37 cm szerokości. Ostatnio pojawiły się kompakty specjalnie do małych pomieszczeń. Mają one odpływ pionowy, dzięki czemu mogą być przysunięte bliżej ściany. Takie kompakty mają już od 60 cm długości.

Umywalka - byle nie za mała! Umywalka w łazience służy nie tylko do mycia rąk, ale również na przykład do golenia. Minimalna szerokość umywalki w łazience to 45-50 cm, a głębokość 40 cm. Na rynku są umywalki narożne - taka umywalka pozwoli na maksymalne wykorzystanie rogu pomieszczenia, ale korzystając z niej, patrzeć będziemy w kąt. Lepszym rozwiązaniem są umywalki narożne asymetryczne. Do umywalki lepiej wybrać baterię naścienną niż sztorcową, choć najlepszym rozwiązaniem jest bateria z wyciąganą wylewką.

Brak miejsca na bidet? Funkcję bidetu w małej łazience może pełnić kompakt ze specjalną deską z wmontowaną armaturą bidetową. Jeśli sedes jest blisko umywalki, funkcję bidetu pozwoli mu pełnić również rączka prysznicowa, zamontowana przy baterii umywalkowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak urządzić małą łazienkę? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie