Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyczyścić skórę by była jak nowa

Lidia CICHOCKA <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
- Profesjonalne wyczyszczenie kożucha nie jest możliwe w domu, ale dzięki odpowiedniej dbałości możemy przedłużyć jego żywot - mówi Mirosław Brych, właściciel zakładu czyszczącego skórzane ubrania.
- Profesjonalne wyczyszczenie kożucha nie jest możliwe w domu, ale dzięki odpowiedniej dbałości możemy przedłużyć jego żywot - mówi Mirosław Brych, właściciel zakładu czyszczącego skórzane ubrania. D. Łukasik

Jesień to pora, kiedy sięgamy po skórzane kurtki, kożuchy, kozaki, rękawiczki. Warto wiedzieć jak o nie dbać, by przedłużyć ich żywot.

SKÓRY NUBUKOWE I WELUROWE

- Wyroby ze skór welurowych i nubukowych są bardzo podatne na zabrudzenia i wymagają szczególnej dbałości - mówi Mirosław Brych, rzeczoznawca i właściciel zakładu czyszczącego odzież skórzaną. - Najgroźniejsze są zanieczyszczenia, które wsiąkają w głąb skóry i tam zasychając tworząc trudnorozpuszczalne twarde plamy. Takie zanieczyszczenie skóry często powoduje jej trwałe uszkodzenie.

Wyroby welurowe i nubukowe można odświeżać przez szczotkowanie szczotką dobraną pod względem jej ostrości. Po pewnym czasie użytkowania można też dodatkowo zaimpregnować odzież stosując środki w aerozolu dostępne w handlu. Jednak gdy zabrudzenia sprawiają, że ze względów estetycznych i higienicznych ubranie nie nadaje się do noszenia, trzeba je oddać do czyszczenia i renowacji w wyspecjalizowanych zakładach usługowych.

Gorzej wygląda sprawa z obuwiem z tego typu skór, ponieważ nie da się go wyczyścić chemicznie, a brudzi się ono znacznie szybciej. Z reguły silnie zanieczyszczone obuwie z tego typu skór nie nadaje się do dalszego użytkowania. Można podjąć próbę przedłużenia jego użytkowania wzruszając zużyty welur delikatnie ostrą szczotką i zaprać je suchą pianą nanoszoną np. gąbką. Ale trzeba pamiętać, że generalnie skóry nie lubią być przemaczane, a gdy to już nastąpi należy je bardzo powoli wysuszyć z daleka od źródeł ciepła (nie suszarką!).

SKÓRY LICOWE

Łatwiejsze do pielęgnacji są wyroby ze skór licowych, choć nie w każdym przypadku. Skóry tzw. anilinowe, lub typu anilinowego, które nie posiadają powłoki kryjącej, a wykończane są różnymi apreturami przeświecającymi są bardzo wrażliwe na zabrudzenia i zaplamienia. Brudne ubrania trzeba czyścić w specjalistycznych zakładach usługowych. Jednak plamy na butach są z reguły nieusuwalne.

Skóry z powłokami kryjącymi są najłatwiejsze w utrzymaniu, odporne na zabrudzenia i zaplamienia. Często dopiero zużycie lub silne zbrudzenie podszewki motywuje nas do zajęcia się nimi. We własnym zakresie odzież z tego typu skór można odświeżyć przez przetarcie lekko wilgotnym tamponem z niewielkim dodatkiem zwykłego mydła. Nie należy stosować past ani innych apretur barwnych, bo mogą one farbować. Zużyta, poprzecierana i odbarwiona odzież z tego typu skór podlega renowacji w specjalistycznych zakładach usługowych.

Obuwie ze skór z powłokami kryjącymi z reguły nie sprawia żadnych problemów. W handlu dostępny jest cały szereg past, kremów, apretur i różnych środków w aerozolu do konserwacji obuwia na bazie wosków i lakierów z dodatkami tłuszczów i barwników. Te na bazie dobrej jakości naturalnych wosków górują nad środkami samopołyskowymi, ale te drugie są wygodniejsze w użyciu.

Warto wiedzieć, jak czyścić

Dobre środki konserwujące obuwie powinny spełniać następujące warunki:

- masa powinna być jednorodna bez skłonności do rozwarstwiania się,

- konsystencja powinna być dobrana do techniki nanoszenia,

- środki te powinny łatwo i równomiernie rozprowadzać się na powierzchni skóry, nie powinny jej plamić i nie pozostawiać wykwitów czy nalotów,

- środki te powinny nadawać estetyczny i trwały połysk, korygować barwę i zabezpieczać przed nadmierną nasiąkliwością,

- środki do pielęgnacji skór powinny mieć przyjemny i nie drażniący zapach.

O wyroby skórzane warto dbać, ponieważ mamy do czynienia z najbardziej przyjaznym człowiekowi materiałem. Przed samodzielnym czyszczeniem wyrobów skórzanych powinniśmy wykonać próbkę czy uzyskujemy zamierzony efekt. Warto korzystać z fachowego doradztwa, a najbezpieczniej jest przekazać wyroby skórzane do konserwacji lub renowacji wyspecjalizowanym zakładom usługowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak wyczyścić skórę by była jak nowa - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie