Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wymienić prawo jazdy?

Kamil WOJTCZAK, <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>

30 czerwca 2006 roku to ostateczny termin, do którego stare, tekturowe prawa jazdy prawa jazdy powinny zostać wymienione na plastikowe dokumenty. Formalności nie są skomplikowane, ale trochę trwają, dlatego już teraz warto załatwić tą sprawę. Tym bardziej że po złożeniu wszystkich dokumentów na nowe prawo jazdy przyjdzie nam poczekać, nawet około trzech tygodni.

To oczywiście nie oznacza, że przez ten czas nie będziemy mogli prowadzić samochodu. Urzędnik w Wydziale Spraw Obywatelskich naszego urzędu miasta albo gminy nie zabierze nam starego prawa jazdy, więc będziemy mogli z niego korzystać do 30 czerwca 2006 roku. Potem jednak powinniśmy jeździć już z nowym, w przeciwnym wypadku grozi nam mandat.

Zaczynamy od wniosku

Odpowiedni formularz powinniśmy pobrać ze stron urzędu miasta lub gminy, a na pewno dostaniemy go na miejscu, w Wydziale Spraw Obywatelskich. We wniosku wypełniamy standardowo takie pola jak PESEL, nazwisko, imiona,

adres itd. Pamiętajmy więc o zabraniu dowodu osobistego.

W części "B" wniosku o prawo jazdy podajemy informację gdzie zostało wydany nasze stare prawo. Tu ważna informacja dla osób, które w międzyczasie zmieniły miejsce zamieszkania "nowy" urząd miasta czy gminy poprosi "stary" urząd o nasze akta. To może wydłużyć całą procedurę i warto o tym pamiętać.

W części "C" zaznaczamy podpunkt "d", czyli "wymianę dokumentu zaznaczonego w dziale B na podstawie Art. 150 ustawy".

W części "D" możemy zaznaczyć ewentualne zmiany naszych danych, na przykład nowy adres lub zmianę nazwiska.

We wniosku w części "F" - powinniśmy także zaznaczyć odbiór osobisty, bo musimy oddać stare prawo jazdy do "unieważnienia".

Pamiętajmy, aby podpis, który składamy na końcu wniosku, nie wychodził poza wydrukowane tam ramki. Podpis będzie zeskanowany, podobnie jak i nasza fotografia.

Cała procedura w urzędzie, o ile oczywiście nie pojawią się kolejki, nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście minut.

Co się stanie, gdy złożymy już dokumenty? Wszystkie nasze dane zostaną wysłane drogą elektroniczną do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Ta po wydrukowaniu naszego prawa odeśle je pocztą do naszego

urzędu gminy.

O tym trzeba pamiętać

Fotografia - zwróćmy uwagę na to, aby odpowiadała wymaganiom zaznaczonym na wniosku. Musi być wyraźna, o wymiarach 3,5 na 4,5 cm. Na fotografii powinniśmy występować bez nakrycia głowy, a jeśli nosimy okulary, to nie mogą mieć ciemnych szkieł (czyli wykluczamy okulary przeciwsłoneczne). Na zdjęciu powinien być widoczny nasz lewy półprofil, łącznie z lewym uchem.

Orzeczenie lekarskie - powinny o nim pamiętać osoby, które prawo jazdy mają wydawane terminowo, czyli co jakiś czas muszą ponawiać badania lekarskie, na przykład ze względu na poważną wadę wzroku. W momencie składania wniosku urzędnik sięgnie po naszą teczkę i sprawdzi, czy nasze badania są ważne. Jeśli nie - będziemy musieli uzupełnić ten brak w dokumentacji, co oznacza, że cała procedura się wydłuży.

Koszty - opłata za wydanie prawa jazdy wynosi 71 zł. Wpłaca się ją na konto urzędu w kasie na miejscu lub na podany rachunek, w banku lub na poczcie. Do tego dochodzi opłata skarbowa w wysokości 5 zł (znaczek naklejamy na wniosku). Dodatkowe opłaty skarbowe wynoszą 50 groszy za każdy załącznik.

Co ze starym prawem jazdy?

Kiedy złożymy wniosek urzędnik skopiuje stare prawo jazdy na ksero (możemy też przynieść własną kserokopię, będzie szybciej), a następnie zwróci nam je. Więc bez problemu będziemy mogli korzystać z samochodu. Kiedy przyjdziemy po nowy dokument stare prawo jazdy zostanie unieważnione (przez odcięcie lewego górnego rogu).

Po 30 czerwca 2006 roku stare prawo jazdy traci ważność w pierwszym dniu po wyznaczonej dacie, czyli już 1 lipca 2006 roku. Osoba posługująca się nim jest traktowana jako nie posiadająca uprawnień do kierowania pojazdami, co grozi surowymi konsekwencjami.

Kiedy odbiór nowego dokumentu?

O terminie odbioru nowego prawa jazdy powinniśmy zostać poinformowani przez urzędnika w momencie składania wniosku. Może to być około dwóch, trzech tygodni, do nawet 30 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak wymienić prawo jazdy? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie