Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wynająć mieszkanie?

Janusz Petz
Sprawdź, komu powierzasz swoje mieszkanie.
Sprawdź, komu powierzasz swoje mieszkanie.
Potrzebne będą umowa, protokół przejęcia i… dobry najemca. Pamiętajmy o podatku!

Wynajem mieszkania to dodatkowy dochód. Ale aby był to dochód bezproblemowy, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jakich?
Z punktu widzenia właściciela najlepiej wynajmować mieszkanie studentom albo uczniom. Bo wtedy w grę wchodzi okres 4-5 lat.

O czym pamiętać?

- W przypadku, gdy wynajmujemy mieszkanie studentom, radzę rozmawiać przede wszystkim z rodzicami. Dlaczego? To oni będą uiszczali nam czynsz. Jako przyszli płatnicy powinni wziąć udział w rozmowach ustalających warunki wynajmu - radzi Ludwik Miklewski, współwłaściciel agencji nieruchomości Bracia Miklewscy w Radomiu.

Ustalając warunki najmu, najlepiej umówić się na pobieranie czynszu razem z opłatami na rzecz spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej oraz doliczyć średnie koszty za zużycie energii elektrycznej, gazu czy wody. To pozwoli uniknąć ewentualnych problemów z płatnościami.

Dobrze jest także wziąć kaucję na zabezpieczenie ewentualnych zniszczeń w lokalu. Zwyczajowo wynosi ona równowartość jednomiesięcznej opłaty za wynajem.
Jeśli nie mamy czasu ani ochoty prowadzić negocjacji z potencjalnymi najemcami, ten ciężar może wziąć na swoje barki agencja nieruchomości. Zazwyczaj opłata za pośrednictwo w wynajmie to połowa lub cały jednomiesięczny czynsz.

Protokół i umowa

- Bezwzględnie należy sporządzić protokół przekazania lokalu. Powinny się w nim znaleźć składniki wyposażenia oraz opis stanu lokalu. Jeśli ktoś ma aparat cyfrowy, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest zrobienie zdjęć w momencie zawierania umowy. Wtedy nie będzie problemu z ustaleniem stopnia zużycia czy zniszczenia lokalu - przekonuje Ludwik Miklewski.

Podstawowym i najważniejszym elementem wynajmu jest umowa, której załącznikiem powinien być protokół przekazania. Jakie są cechy dobrej umowy najmu? - Powinna być jak najbardziej szczegółowa i maksymalnie zawężać pole możliwych interpretacji poszczególnych zapisów. Należy trzymać się zasady, że każdy zapis jest jasny i czytelny dla obu stron - radzi nasz rozmówca. - Najlepiej, gdyby umowę najmu sporządził prawnik. Jeśli nie, to każda ze stron powinna we własnym interesie skonsultować treść umowy ze swoim adwokatem.

Z uzyskanych dochodów z wynajmu powinniśmy się rozliczyć z urzędem skarbowym. Do wyboru mamy dwie możliwości. Pierwsza funkcjonuje na zasadach ogólnych, czyli płaceniu 19 procent podatku. Druga to forma zryczałtowana. Wówczas uiszczamy 8,5 procent od dochodu. Lepiej nie ryzykować niepłacenia podatków, gdyż w razie konfliktu z najemcą może on wykorzystać ten fakt przeciw nam.

Komu nie wynajmować?

- Tego nie sposób dokładnie określić. Zdarzają się różne sytuacje. Dlatego zapobiegliwi powinni sprawdzić najemcę. Na przykład poprosić go o adres, gdzie poprzednio wynajmował mieszkanie i porozmawiać z właścicielem tamtego lokalu - radzi Ludwik Miklewski. - Natomiast już w trakcie wynajmowania na pewno trzeba co jakiś czas sprawdzać mieszkanie i terminowość dokonywanych opłat. Możliwość wglądu do lokalu należy zagwarantować sobie w umowie. Jeśli tego nie zrobimy, to zgodnie z prawem od momentu wynajęcia lokalu właściciel nie ma do niego prawa wstępu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie