Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak złożyć PIT? Czego będzie od nas wymagać „skarbówka”?

Janusz Petz;[email protected]
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. archiwum
Do końca lutego podatnicy powinni byli otrzymać od płatników podatku, czyli pracodawców albo instytucji płacących emerytury lub renty formularze zeznań podatkowych potrzebnych do samodzielnego rozliczenia się z fiskusem. Mamy na to czas do 2 maja, ale warto się pospieszyć, bo dzięki temu szybciej otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku.

Do końca lutego pracodawca miał obowiązek przekazać lub wysłać PiT11 do pracownika, dokument możemy więc dostać jeszcze do 5-6 marca - jeśli na przykład został on wysłany pocztą - i nie ma w tym przypadku żadnej winy ze strony płatnika. Ale co mamy zrobić jeśli firma, która powinna nam przesłać PIT nie zrobiła tego, bo na przykład zamknęła swoją działalność, a dział księgowości nie dopełnił w porę swojej powinności ?

- Powinniśmy interweniować w takim przypadku u pracodawcy. Jeśli interwencja jest nieskuteczna podatnik powinien złożyć w skarbówce oświadczenie wpisując dochody stwierdzone na przykład na podstawie przelewu bankowego - mówi Marek Majkuciński z I Urzędu Skarbowego w Radomiu. Dodaje, że w razie wątpliwości i tego typu problemów należy zgłosić się do urzędu skarbowego, bo to na podatniku ciąży obowiązek wykazania swoich dochodów rocznych. Jak co roku urzędy skarbowe w regionie radomskim oferują pomoc dla osób, które mają problem z wypełnieniem formularza - obojętne „papierowego” lub internetowego, choć ten pierwszy zdecydowanie preferowany jest już przez skarbówkę. W tym roku skarbówki po raz pierwszy nie będą organizowały tak zwanych dni otwartych. W ubiegłych latach było to kilka sobót w marcu i kwietniu, kiedy każdy mógł przyjść do urzędu skarbowego i z pomocą urzędnika wypełnić zeznanie.

Zamiast tego w Radomiu, w dniach od 24 i 25 marca będzie można skorzystać z pomocy pracowników skarbówki w specjalnie utworzonym punkcie w Galerii Słonecznej.

W rozliczeniu za rok ubiegły obowiązuje identyczna kwota wolna od podatku jak w roku poprzednim i wynosi 3091 złotych. Nie podlegają opodatkowaniu pieniądze otrzymane z programu 500 plus. Nadal mamy dwa rodzaje ulg podatkowych: odliczenie od dochodu i odliczenie od podatku. Odliczenie od dochodu to darowizny, opłaty za internet, ulgi odsetkowe oraz ulga rehabilitacyjna. Ulga odliczana od podatku to ulga prorodzinna z tytułu posiadania dziecka lub dzieci. Wysokość ulgi zależy od ilości dzieci. Rodziny z jednym dzieckiem z dochodami rocznymi powyżej 112 tysięcy złotych ulgi nie mają.

Termin składania zeznań podatkowych mija 2 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie