Jakub Fedorowicz z Radomia w elitarnym gronie pływaków

/sid/
Jakub Fedorowicz, z Wodnika Radom zajął 5. miejsce w finale pływackiego Memoriału Marka Petrusewicza na dystansie 100 metrów stylem klasycznym. J. Stobiecki
Zawodnik Wodnika Radom zajął 5. miejsce w finale pływackiego Memoriału Marka Petrusewicza na dystansie 100 metrów stylem klasycznym.

Petrusewicz był pierwszym polskim rekordzistą świata w pływaniu stylem klasycznym na dystansie 100 metrów. Od 22 lat rozgrywane są we Wrocławiu zawody poświęcone pamięci nieżyjącego już pływaka, w których startuje ścisła czołówka "klasyków".

Zawody mają niezwykle uroczystą oprawę, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Do udziału w tegorocznej edycji zaproszony został (organizatorzy wysyłają imienne zaproszenia dla uczestników) także Fedorowicz, trzykrotny mistrz Polski juniorów młodszych w stylu klasycznym na dystansach 50, 100 i 200 metrów.

W doborowej stawce Fedorowicz spisał się znakomicie. Uzyskał trzeci czas eliminacji i awansował do finału wyścigu na 100 m stylem klasycznym.

- Zaczął w znakomitym tempie - relacjonuje Artur Fedorowicz, ojciec zawodnika. - Pierwsze 50 metrów przepłynął w niespełna 31 sekund. Bardzo chciał znaleźć się na podium, ale niestety w końcówce zabrakło mu sił.

Ostatecznie radomski pływak finiszował z czasem 1 minuta i 7,84 sekundy na piątym miejscu. To najlepszy wynik w tym sezonie w gronie 14-latków. Wyprzedzili go jedynie starsi zawodnicy.
Fedorowicz wystartował również w wyścigu na 50 metrów stylem motylkowym. Z rekordem życiowym 28,02 sek., zajął 5. miejsce. W wyścigu na 200 m stylem zmiennym, radomianin nie zakwalifikował się do finału.