Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrząb po ponad 150 latach odzyska prawa miejskie? Takie plany mają władze gminy

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Tak wygląda Jastrząb z lotu ptaka. Niebawem miejscowość może być znowu miastem.
Tak wygląda Jastrząb z lotu ptaka. Niebawem miejscowość może być znowu miastem. Facebook / Gmina Jastrząb z drona
Być może pod koniec przyszłego roku w powiecie szydłowieckim pojawi się kolejne miasto - Jastrząb. Są takie plany, ale trzeba spełnić pewne kryteria.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Jastrząb prawa miejskie stracił 1869 roku w ramach represji zaborcy, Jastrząb status miasta utracił. Wówczas car Aleksander II zmienił tę miejscowość na osadę i włączył do gminy Rogów. Los Jastrzębia podzieliły inne miasta, takie jak: Ciepielów, Gielniów, Kazanów, Magnuszew, Przytyk, Wolanów, a rok później również Wierzbica.

Za rok Jastrząb ma obchodzić 600. urodziny. Gmina szykuje wielkie świętego z tego powodu. Powołano nawet komitet organizacyjny, w jego skład wchodzi 15 osób, a przewodniczącą jest Beata Przytuła - Bińkowska, dyrektor szkoły w Jastrzębiu. Sporo będzie się działo, ostatnie szczegóły i imprezy są ustalane. Cały harmonogram podamy w kolejnym artykule. Zwieńczeniem tego święta mogłoby być odzyskanie praw miejskich w 152. rocznicę utracenia. W piątek, 25 czerwca zbiera się Rada Gminy, która podejmie uchwałę intencyjną w tej sprawie. Po tej decyzji będą mogły ruszyć konsultacje społeczne z mieszkańcami. Będą się wypowiadać, czy chcą w ogóle, aby Jastrząb był miastem. Jak udało nam się ustalić, to głównie kwestie prestiżowe. W życiu mieszkańców wiele się nie zmieni. Obecny wójt zostałby burmistrzem, a Rada Gminy Radą Miejską.

Procedurę nadawania praw miejskich nadzoruje Departament Administracji Publicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję podejmuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Trzeba spełnić pewne kryteria, to jest liczba mieszkańców nie mniejsza niż dwa tysiące. Nie jest to jednak główny czynnik, ponieważ Solec nad Wisłą, który niedawno odzyskał prawa miejskie, nie ma takiej liczby mieszkańców. Podobnie Wyśmierzyce w powiecie białobrzeskim. Kolejne kryterium to przynajmniej 60 procent mieszkańców musi utrzymywać się z działalności pozarolniczej, co jest spełnione. Jastrząb musi posiadać wyodrębnione centrum. To oczywiście plac Niepodległości. Miejscowość ubiegająca się o prawa miejskie musi też posiadać wodociąg i kanalizację. Dodatkowym plusem jest posiadanie praw w przeszłości.

Jak czytamy na stronie Urzędu Gminy, według Jana Długosza Jastrząb został założony przez biskupa krakowskiego Wojciecha Jastrzębca XV w 1422 roku na miejscu po wykarczowanym lesie na terytorium iłżeckim, należącym do biskupów krakowskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie