Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedlnia-Letnisko od przyszłego roku będzie kolejnym miastem w regionie radomskim

Janusz Petz
Janusz Petz
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker poinformował, że wniosek wójta Jedlni – Letnisko przeszedł pozytywnie wszystkie szczeble weryfikacji i miejscowość będzie miastem.
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker poinformował, że wniosek wójta Jedlni – Letnisko przeszedł pozytywnie wszystkie szczeble weryfikacji i miejscowość będzie miastem. Joanna Gołąbek
- Do końca lipca rząd ma podjąć uchwałę dotyczącą zmiany statusu Jedlni - Letnisko – poinformował na konferencji prasowej w Radomiu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Miejscowość od 1 stycznia przyszłego roku stanie się miastem, czwartym w powiecie radomskim po Iłży, Skaryszewie i Pionkach.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

- Co roku w resorcie spraw wewnętrznych i administracji trwa taka procedura, w ramach której gminy miejscowości chcących uzyskać prawa miejskie mogą uczestniczyć. Dotyczy to głównie miejscowości, które jakiś czas temu takie prawa utraciły, ale też aspirujące do zmiany swojego statusu. W tym roku jednym z takich wniosków jest wniosek Jedlni – Letnisko. Cały proces przebiegł w tym przypadku pozytywnie – powiedział Paweł Szefernaker.

Wiceminister stwierdził, że w Jedlni – Letnisko ponad 96 procent mieszkańców nie prowadzi działalności rolniczej. Zwrócił uwagę, że Jedlnia – Letnisko ma wielki potencjał rozwojowy związany z turystyką i zmiana statusu miejscowości pozwoli go wykorzystać.

Przypomnijmy, stosowny wniosek dotyczący nadania praw miejskich Jedlni – Letnisko poparli wszyscy radni gminy, a wcześniej został on pozytywnie zaopiniowany – również jednogłośnie - przez Radę Powiatu Radomskiego. W tej sprawie mieli szansę wypowiedzieć się sami mieszkańcy. Wśród wszystkich mieszkańców gminy, nie tylko miejscowości Jedlnia – Letnisko, przeprowadzono konsultacje. W referendum na temat zmiany statusu miejscowości wzięło udział nieco ponad 8 procent mieszkańców gminy. Ponad 80 procent z nich było „za”. - 8 procent jak na konsultacje to wcale nie jest zły wynik. - Przypomnę, że w Radomiu w ważnej sprawie rozwiązania komunikacyjnego frekwencja wyniosła 0,25 procent – mówił po zakończeniu konsultacji wójt gminy Piotr Leśnowolski. Wniosek miał też poparcie lokalnych polityków.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie