Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jednomandatowe Okręgi Wyborcze w Radomskiem. Nie wszystkie gminy wyznaczyły je dobrze

Janusz PETZ [email protected]
Granice JOW zakwestionowano w Kozienicach, Skaryszewie, Chlewiskach i Wyśmierzycach.

Część samorządów nie poradziła sobie z wyznaczeniem jednomandatowych okręgów wyborców

Pięć gmin z regionu radomskiego ustanowiło niezgodnie z zasadami granice jednomandatowych okręgów wyborczych, które mają obowiązywać w najbliższych wyborach samorządowych. Jeśli poprawki będą nadal z błędami, nową mapę wyborczą ustanowi komisarz wyborczy.

Wszystkie duże gminy, gdzie do tej pory obowiązywały proporcjonalno - większościowe zasady wyboru radnych do rad gmin, miały czas do końca października na wyznaczenie granic okręgów jednomandatowych. Chodzi o wybory do rad, które odbędą się w 2014 roku.

JAKIE BŁĘDY?

Nie wszystkie jednak samorządy wywiązały się z tego obowiązku. W gminie Jatrząb w ogóle nie podjęto uchwały w tej sprawie, a w gminach Kozienice, Skaryszew, Chlewiska i Wyśmierzyce ustanowiono granice okręgów niezgodnie z przepisami.

Problem polegał na tym, że dzielono na przykład niektóre sołectwa, choć nie było takiej potrzeby, albo dołączano sołectwa do innych większych okręgów, choć powinny być one uwzględnione na mapie osobno.

We wszystkich tych przypadkach komisarz wyborczy nakazał gminom poprawić uchwały. - Jeśli nowe granice okręgów będą ustanowione wbrew zasadom, komisarz wyborczy będzie miał prawo sam wyznaczyć granice - wyjaśnia Elżbieta Białkowska, dyrektor radomskiej delegatury Krajowego Biura
Wyborczego.

PO JEDNYM RADNYM

Przypomnijmy, zmiana zasad wyborczych w dużych gminach (z wyłączeniem jednak miast na prawach powiatów) została wprowadzona z myślą o poprawianiu zasad funkcjonowania polskiej demokracji. W systemie większościowym mieszkańcy jednego osiedla, albo kilku sołectw wybierają jednego i tylko jednego swojego przedstawiciela do rady. Głosując nie oddajemy głosu na partię polityczną, ale na jednego konkretnego kandydata.

W Polsce ordynacja większościowa, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze obowiązuje w głosowaniu na urząd prezydenta, prezydentów, burmistrzów miast i wójtów. Od ostatnich wyborów parlamentarnych w ten sposób wybieramy też senatorów. Na świecie jednomandatowe okręgi wyborcze obowiązują między innymi w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie