Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyna w regionie, a nie może normalnie pracować. Dlaczego?

/wit/
- W nowym budynku przy skrzyżowaniu ulic Mireckiego i Reja znajdują się poradnie: zdrowia psychicznego, neurologiczna, odwykowa oraz dla osób z autyzmem. Wszystkie działają od lutego – mówi dyrektor Kosior.
- W nowym budynku przy skrzyżowaniu ulic Mireckiego i Reja znajdują się poradnie: zdrowia psychicznego, neurologiczna, odwykowa oraz dla osób z autyzmem. Wszystkie działają od lutego – mówi dyrektor Kosior. Tadeusz Klocek
Idealne warunki lokalowe, specjalistyczny sprzęt i dobra lokalizacja - to atuty poradni dla chorych na autyzm w Centrum Opieki Ambulatoryjnej Krychnowice w Radomiu. Pacjentów jest wielu, kadry... jak na lekarstwo.

CZYM JEST AUTYZM

CZYM JEST AUTYZM

Autyzm jest objawem schizofrenii, polegającym na zamykaniu się chorego w świecie własnych przeżyć. Autyzm wczesnodziecięcy jest zaburzeniem czynności mózgu, w którym dziecko wykazuje zainteresowanie przedmiotami, nie ludźmi i często nie jest zdolne do porozumiewania się za pomocą normalnej mowy. Pojawia się przed upływem 30-36 miesiąca życia.
Do podstawowych objawów autyzmu zalicza się tendencję do ucieczki od rzeczywistości, odwrócenie się od świata, ograniczenie zainteresowań, niezdolność zaakceptowania i realizowania norm społecznych, co w konsekwencji prowadzi do życia we własnym, chorobowo zmienionym, zamkniętym świecie. W przypadku autyzmu ważne jest oddziaływanie otoczenia chorego, które poprzez swoja postawę, może otworzyć osobę dotkniętą autyzmem. Psychoterapia jest także czynnikiem sprzyjającym leczeniu.

Na taką poradnię czekali rodzice dzieci dotkniętych autyzmem z całego regionu, ale także z innych miast w tym Skarżyska - Kamiennej, Kielc czy nawet Lublina. Poradnia dla osób autystycznych mieści się w nowouruchomionym Centrum Opieki Ambulatoryjnej Krychnowice przy skrzyżowaniu ulic Mireckiego i Reja w Radomiu.

ODLEGŁE TERMINY

Działa od lutego, tak jak i inne poradnie, ale na konsultacje ze specjalistą trzeba ustawić się w kolejce. Obecnie dziecko z diagnozą można zapisać do specjalisty najwcześniej na 27 kwietnia. - To jak na razie jedyny wolny termin do naszej pani doktor - usłyszeliśmy w poradni, bo okazuje się, że lekarka prowadzi konsultacje w poradni tylko dwa razy w tygodniu.

Jak tłumaczy dyrekcja, pacjentów nie brakuje, ale praktycznie nie ma kadr: poradnia zatrudnia jednego lekarza i jednego terapeutę.

DLACZEGO NIE WIĘCEJ?

Docelowo w poradni mają być zatrudnieni miedzy innymi: terapeuci, lekarze, psycholog i logopedzi. Od środy rusza terapia sensoryczna, a także są prowadzone spotkania grup terapeutycznych. Mogą w nich uczestniczyć również osoby, które mają pod opieką kogoś, kto cierpi na autyzm, rodzice dzieci z tym schorzeniem, a także wszyscy, którzy chcą jak najwięcej dowiedzieć się o autyzmie. Pytanie tylko: kiedy?

- Na razie specjalistów jest mało, ale będzie więcej. By ich zatrudnić musimy konkretnie wiedzieć jakie specjalności są potrzebne naszym pacjentom. W pewnym sensie dostosowujemy specjalistów do potrzeb pacjentów. Nie prowadziliśmy nigdy wcześniej takiej poradni, dlatego dobór kadry musi być ściśle dopasowany do potrzeb - tłumaczy Adam Kosior, zastępca dyrektora Szpitala Psychiatrycznego w Radomiu. - Uspokajam wszystkich, że poradnia działa bez zakłóceń, ale jesteśmy na tak zwanym "rozruchu", więc nie rozwinęliśmy jeszcze pełnej gamy świadczeń.

DŁUGIE DIAGNOZY

Sama diagnoza dziecka z podejrzeniem autyzmu nie jest łatwa. Tu nie wystarczy badanie zbliżone do tego, które odbywa się u lekarza pierwszego kontaktu.

- Pacjent musi być konsultowany przez specjalistów różnych dziedzin. To nie godzina, a cały cykl konsultacji, spotkań i zajęć - tłumaczy dyrektor i dodaje, że wstępna porada diagnostyczna to co najmniej trzy godziny, poradnictwo kompleksowe to sześć godzin, a program terapeutyczny nawet do 30 godzin zajęć miesięcznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie