Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Jehoszua Perle - zapomniany klasyk literatury jidysz z Radomia" - wykład w Muzeum Historii Radomia

Barbara Koś
Barbara Koś
W otwartej niedawno wystawie„Płonące. Wycinanki Moniki Krajewskiej w dni życia, dni śmierci wpisane. Wystawa w hołdzie ludności żydowskiej Radomia" wzięła udział autorka, Monika Krajewska. Obok Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego.
W otwartej niedawno wystawie„Płonące. Wycinanki Moniki Krajewskiej w dni życia, dni śmierci wpisane. Wystawa w hołdzie ludności żydowskiej Radomia" wzięła udział autorka, Monika Krajewska. Obok Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego. Muzeum Malczewskiego Facebook
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego zaprasza w niedzielę, 28 stycznia, o godzinie 12, na wykład Marcina Kępy "Jehoszua Perle - zapomniany klasyk literatury jidysz z Radomia". Wykład odbędzie się w Muzeum Historii Radomia, Rynek 4/5.

"Jehoszua Perle - zapomniany klasyk literatury jidysz z Radomia" - wykład w Muzeum Historii Radomia

Po wykładzie nastąpi przejście uczestników do gmachu głównego muzeum i zwiedzanie wystawy „Płonące. Wycinanki Moniki Krajewskiej w dni życia, dni śmierci wpisane. Wystawa w hołdzie ludności żydowskiej Radomia" wzbogaconą o judaika ze zbiorów radomskiego Muzeum i Tomasza Staniszewskiego.

Zapisy na mail: [email protected]

Wstęp: 15 złotych.

Pierwsze zgłoszone pięć osób otrzyma w prezencie egzemplarz „Księgi Radomia. Historii zgładzonej przez nazistów społeczności żydowskiej w Polsce", wydanej przez Radomskie Towarzystwo Naukowe i „Resursę Obywatelską" w 2017 roku.

Jehoszua (Joszua) Perle – pisarz, publicysta i tłumacz, przedstawiciel realizmu i naturalizmu, klasyk literatury jidysz.
Urodził się w niezamożnej rodzinie żydowskiej, w Radomiu spędził pierwsze kilkanaście lat życia. Do dwunastego roku uczył się w chederze – elementarnej szkole religijnej. Następnie rozpoczął naukę w radomskim gimnazjum, gdzie był wyróżniającym się uczniem.

Ukończył cztery klasy, potem wdał się w „romantyczną historię miłosną”, która zakończyła się rodzinnym skandalem, i zmuszony był wyjechać z Radomia w 1905 roku. Udał się do Warszawy, gdzie miał krewnych. Tam rozpoczął współpracę z prasą żydowską. Debiutował w 1908 roku opowiadaniem "Szabes." Zapoczątkowało ono błyskotliwą karierę literacką Perlego, której swoistym zwieńczeniem były powieść "Zwykli Żydzi"( inny tytuł "Żydzi dnia powszedniego" (1935), z akcją umieszczona w Radomiu na przełomie XIX i XX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie