Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest długo wyczekiwana książka o Iłży!

/inia/
Książka wydana jest w twardej oprawie. Można ją już nabyć w iłżeckim Domu Kultury.
Książka wydana jest w twardej oprawie. Można ją już nabyć w iłżeckim Domu Kultury. archiwum
"Iłża w literaturze, ilustracji i na starych pocztówkach" to tytuł nowości książkowej autorstwa Wacława Dąbka. Książkę można już nabyć w Iłżeckim Domu Kultury.

Autorem tej niezwykle cennej dla wiedzy o regionie jest związany z ziemią iłżecką, aktualnie mieszkający w Warszawie, kolekcjoner poloników, varsavianów Wacław Dąbek. Autor urodził się w 1928 roku w Błazinach. Od 1966 roku kolekcjonuje polonika. Interesowały go również obrazy, książki, grafiki, stare dokumenty i przedmioty. Jego obrazy wypożyczano na wiele prestiżowych wystaw muzeów w Krakowie i Warszawie. Posiada unikalne zbiory pocztówek, w tym również z Ziemi Iłżeckiej i Świętokrzyskiej.

Książka składa się z dwóch części, a mianowicie "Iłża w literaturze i ilustracji" oraz "Iłża na starych pocztówkach". Obie części powstały w wyniku wieloletniego gromadzenia piśmiennictwa oraz pocztówek dotyczących Iłży. Pierwsza część książki zawiera 43 historyczne opisy Zamku i miasta poczynając od wzmianki w Kronice Długosza, a na drugiej wojnie światowej kończąc. Druga część książki: "Iłża na starych pocztówkach" zawiera 68 różnych egzemplarzy starych pocztówek. - Technika wykonywania zgromadzonych pocztówek to głównie litografia, światłodruk, fotografia ręcznie kolorowana - mówi Krzysztof Kozera, dyrektor iłżeckiego Domu Kultury. - Wszystkie pocztówki są przez autora szczegółowo opisane jak również podane są charakterystyki ich nakładów i wydawców oraz autorów zdjęć.

Przy opracowaniu książki autor współpracował z Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Opracowaniem edytorskim tekstów i ilustracji zajęła się Izabela Wichrowska. Projekt graficzny albumu, to dzieło Marii Biegańskiej i Izabeli Wichrowskiej z tegoż muzeum.

Projekt graficzny finalików wykonał artysta malarz Tadeusz Frydler - Iłżanin mieszkający w Warszawie. Album został sfinansowany ze środków Samorządu Gminy Iłża, Banku Spółdzielczego w Iłży, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Iłżeckiej, Antykwariatów Warszawskich oraz darczyńców indywidualnych, Andrzeja Piątka i Kazimierza Gąsowskiego z Warszawy oraz Joanny Grafinowskiej z Ostrowca. Druk i Opracowanie Lotos Poligrafia Warszawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie