Jest projekt budżetu gminy Białobrzegi na 2022 rok. Co w przyszłym roku wybuduje gmina?

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
W przyszłym roku ma się zakończyć rozbudowa ośrodka kultury. To jedna z ważniejszych pozycji w planie budżetu.
W przyszłym roku ma się zakończyć rozbudowa ośrodka kultury. To jedna z ważniejszych pozycji w planie budżetu. Urząd Miasta i Gminy Białobrzegi
Udostępnij:
Budowa kanalizacji i wału przeciwpowodziowego nad Pilicą, przebudowa targowiska, dokończenie rozbudowy domu kultury i świetlicy w Suchej - to najkosztowniejsze zadania, które znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu gminy Białobrzegi. Są też pieniądze między innymi na drogi, czy dodatkowe oświetlenie. Będzie też podwyżka podatku od nieruchomości. Rosną też wydatki samorządu, za prąd i gaz aż o 40 procent!

Jest projekt budżetu gminy Białobrzegi na 2022 rok. Co w przyszłym roku wybuduje gmina?

Zgodnie z przepisami do 15 listopada burmistrz musiał przekazać projekt budżetu na kolejny rok Radzie Miasta i Gminy. Komisje zaczęły już pracę nad dokumentem. Uchwała ma być głosowana w ostatnim tygodniu grudnia. My już teraz zajrzeliśmy do projektu, żeby sprawdzić między innymi, jakie inwestycje w gminie są zaplanowane na przyszły rok.

Najwięcej na edukację

Dochody gminy na 2022 roku są zaplanowane na około 52 miliony złotych, są mniejsze niż te w uchwalonym budżecie na ten rok.
Wydatki w planie wynoszą 53,9 miliona złotych. Deficyt w wysokości około 1,8 miliona złotych ma być sfinansowany między innymi z nadwyżki budżetowej i pieniędzy na rachunku bieżącym urzędu.

Po stronie wydatków najpoważniejszą pozycję stanowi oświata, w projekcie budżetu na to zapisano ponad 18 milionów złotych, to prawie 34 procent wszystkich wydatków zaplanowanych na 2022 roku. To też więcej niż przed rokiem. Drugą z najkosztowniejszych pozycji jest pomoc społeczna, na nią jest w planie prawie 12 milionów złotych, to z koli prawie 28 procent wszystkich wydatków budżetowych. Na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska zapisano ponad 8 milionów złotych, niemal 15 procent wszystkich wydatków.

Rosną wydatki, z drugiej strony spadają dochody. Jak wyliczył Urząd Miasta i Gminy w Białobrzegach wpływy z podatków dochodowych PIT i CIT mogą spaść w 2022 roku o 500 tysięcy złotych. To wynika z nowych przepisów Polskiego Ładu.

- Te pół miliona to dla naszej gminy znacząca kwota. Tyle na przykład dopłacamy od odbioru śmieci, za te pieniądze moglibyśmy wyremontować dwie ulice w Białobrzegach. Czy dostaniemy rekompensaty nie wiem. Na dziś wiemy, że o tyle mniej będziemy mieć wpływów - mówi Adam Bolek, burmistrz Białobrzegów. - Ale uważam, że na ten rok mamy bardzo dobry budżet. W planach jest wiele ważnych inwestycji.

Gmina będzie budować

Na inwestycje w projekcie budżetu miasta i gminy Białobrzegi na 2022 rok zaplanowano ponad 9 milionów złotych, to około 17 procent wszystkich wydatków.

- Priorytetem będą inwestycje już rozpoczęte oraz przebudowa terenów nad Pilicą, na te prace dostaliśmy dotacje z Polskiego Ładu i Urzędu Marszałkowskiego - mówi Adam Bolek. - Choć oczywiście na razie w projekcie budżetu tych pieniędzy z Polskiego Ładu jeszcze nie ma, bo nie dostaliśmy na nie promesy. Będziemy je wprowadzać później, na razie zapisaliśmy nasze środki zarezerwowane na ten cel - wyjaśnia burmistrz.

Wśród zaplanowanych wydatków inwestycyjnych na dokończenie rozbudowy Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury zapisano 730 tysięcy złotych. Na budowę świetlicy i strażnicy w Suchej - 600 tysięcy złotych. 2,5 miliona złotych gmina zarezerwowała na przebudowę targowiska w Białobrzegach.

Na przebudowę dwóch ulic na osiedlu za ulicą Polna zarezerwowano 300 tysięcy złotych, na dwa przejścia dla pieszych jest 250 tysięcy złotych, 230 tysięcy złotych w planie wydatków jest na remont drogi w Brzeskiej Woli, 200 tysięcy złotych zaś na przebudowę traktu Leopoldów - Szczyty - Wojciechówka, na budowę zatok postojowych przy ulicy Kościelnej zarezerwowano 100 tysięcy złotych.

W projekcie budżetu gminy jest też 150 tysięcy złotych na ulicę Sosnową w Suchej, 200 tysięcy złotych na ulicę Szafirową w Kamieniu. 130,5 tysiąca złotych zarezerwowano na budowę parkingu przy ośrodku zdrowia w Białobrzegach. 200 tysięcy złotych ma być na przebudowę placu zabaw białobrzeskiego przedszkola numer 1. jak co roku gmina rezerwuje też pieniądze na budowę oświetlenia ulicznego w mieście i innych miejscowościach.

Są też pieniądze na projekt budowy nowego dworca PKS - 80 tysięcy złotych i boiska w Suchej - 20 tysięcy złotych. Na to ostatnie zadanie gmina pozyskała dotację z Polskiego Ładu, jak pisaliśmy wyżej pieniądze nie są jeszcze wprowadzone do budżetu, na razie zaplanowano wydatki ze środków samorządu.

Tradycyjnie jest też fundusz sołecki, w tym roku to 222 tysiące złotych, na co go wydać decydują mieszkańcy poszczególnych wsi.

Podatki w górę

Po raz pierwszy od dawna w górę pójdzie podatek od nieruchomości. Ma być wyższy o 5 procent. Pozostałe podatki lokalne pozostają na dotychczasowym poziomie.

- Podwyżka, którą proponujemy to tak naprawdę regulacja, nie podnosimy tych podatków nawet o poziom inflacji - mówi Adam Bolek. - To nieuniknione, tym bardziej, że rosną bardzo rachunki które płaci gmina. Jesteśmy już po przetargach i wiemy, że za dostawę prądu w przyszłym roku zapłacimy o 40 procent więcej, także o 40 procent będą wyższe rachunki za gaz - wyjasnia Adam Bolek.

W Puszczy Białowieskiej utonęło 21 żubrów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie