Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest zmodernizowany przystanek kolejowy w Kosowie, pod Radomiem. Pasażerowie mają bliżej do pociągu. Zobaczcie zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Tak prezentuje się już zmodernizowana stacji kolejowa w Kosowie pod Radomiem.
Tak prezentuje się już zmodernizowana stacji kolejowa w Kosowie pod Radomiem. Facebook/Sebastian Pawłowski
Nie tylko mieszkańcy podradomskiego Kosowa w gminie Kowala, ale także inni pasażerowie, także z podradomskich osiedli, mogą teraz łatwiej dostać się do pociągów. Zakończyła się właśnie budowa przystanku kolejowego w Kosowie.

W Kosowie pod Radomiem jest nowy przystanek kolejowy

Zakończyły się prace przy budowie przystanku kolejowego w Kosowie, w gminie Kowala. Jest gotowy peron nowego przystanku Kosów, który znajduje się na przedłużeniu ulicy Krychnowickiej w Radomiu. Przystanek poprawi możliwości dojazdu mieszkańców Kosowa do Radomia, ale także i do Tomaszowa Mazowieckiego, czy dalej - do Łodzi. To linia kolejowa numer 22 i trasa Radom Główny – Tomaszów Mazowiecki.

- Kolej będzie bliżej mieszkańców, a o to przecież chodzi w projektowaniu i realizowaniu siatki połączeń komunikacyjnych – mówi Sebastian Pawłowski, transportowiec, ekspert kolejnictwa z Radomia.

Budowa przystanku, to kolejna inwestycja w ramach tak zwanego Programu Przystankowego. Od początku roku mieszkańcy zyskali dogodne połączenie z nowych przystanków Groszowice-Wrzosów na linii między Radomiem a Dęblinem oraz Dąbrówka Zabłotnia między Skarżyskiem-Kamienna a Radomiem.

Na obu przystankach powstały dwa jednokrawędziowe perony o długości 200 metrów, które dla wygody pasażerów są wyposażone w wiaty, ławki i poręcze do odpoczynku na stojąco. Podróże ułatwiają czytelne oznakowanie, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Dla cyklistów przy wejściach do peronów ustawiono stojaki na rowery. Nowe przystanki są dostosowane do osób z ograniczoną mobilnością. Na sąsiadujących z nowymi przystankami przejazdach kolejowo-drogowych została wymieniona nawierzchnia.

- Kończy się też budowa Rudy Wielkiej na linii kolejowej nr 8, która zastąpi dotychczasową "śródpolną" o tej samej nazwie. Przystanek zostanie przesunięty o 1250 metrów w kierunku południowym. Oba zaczną być obsługiwane wraz z grudniową korektą rozkładu jazdy – dodaje Sebastian Pawłowski.

Po raz pierwszy propozycja budowy przystanków padła w opracowaniu „Program rozwoju i modernizacji technologicznej transportu szynowego w województwie mazowieckim" przygotowanym w wojewódzkim biurze planowania regionalnego w Radomiu. W województwie mazowieckim Program Przystankowy obejmuje na liście podstawowej 16 lokalizacji. Są to Józefin, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Chronów, Bąkowiec, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy, Ruda Wielka, Mława Miasto, Rokitno, Groszowice, Dąbrówka Zabłotnia, Niemojki.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129. Warto przypomnieć, że w Radomia ma powstać jeszcze jeden przystanek kolejowy pod roboczą nazwą Radom Wschód w pobliżu wiaduktu na ulicy Żeromskiego/Lubelskiej.

Zobacz także:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie