Zamknij

Echo Dnia

Kameralna uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Lipsku. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza

Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/17] Następne

Kameralna uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Lipsku. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza

W związku z przedłużającą się pandemią COVID-19 dość skromnie obchodzono w Lipsku uroczystości związane z obchodami 230.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu lipskiego, instytucji i stowarzyszeń wraz z mieszkańcami miasta.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.15 w parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy w Lipsku. Po zakończeniu nabożeństwa w kościele zaprezentowany został okolicznościowy program słowno - muzyczny. Przygotowali go uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. A.G. Bema oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. św. Jana Pawła II w Lipsku.

Przepiękny występ grupy młodzieży pod czujnym okiem księży i sióstr lipskiej parafii nawiązywał zarówno do rocznicy Konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 roku przez Sejm Czteroletni, jak i do przypadającego również na ten dzień Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto to zostało ustanowione w 1920 r. i upamiętnia śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej.

Następnie uczestniczy wydarzenia przemieścili się na cmentarz parafialny, gdzie na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego i przy Krzyżu Katyńskim złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

W obchodach 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja udział wzięli: przedstawiciele władz samorządowych którym przewodniczył Starosta Lipski - Sławomir Śmieciuch wraz z Urzędującym Członkiem Zarządu Powiatu Lipskiego – Zbigniewem Ostrachem i Przewodniczącym Rady Powiatu – Józefem Sosnowskim, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy w Lipsku - Kazimierz Czerwonka, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku – st. bryg. Tomasz Krzyczkowski, Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Lipsku - Tomasz Stempień, Z-ca Komendanta Mazowieckiej Chorągwi ZHP i Komendant Hufca ZHP w Lipsku – hm. Krzysztof Furmanek, Przewodniczący Terenowej Komisji Koordynacyjnej  NSZZ „Solidarność” w Lipsku - Wojciech Dziółko, Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Lipsku, a także przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej Nr 1005 "Strzelec" w Lipsku, którzy uczcili dodatkowo swoją rocznicę powołania Jednostki Strzeleckiej w Lipsku złożeniem wiązanki kwiatów przy kwaterze żołnierskiej.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy