Zamknij

Echo Dnia

Kameralna uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Zwoleniu. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza

Za nami 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z ciągle trwającą pandemią koronawirusa tegoroczne obchody odbyły się w dużo skromniejszej

Urząd Miejski w Zwoleniu

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/27] Następne

Kameralna uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Zwoleniu. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza

Za nami 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z ciągle trwającą pandemią koronawirusa tegoroczne obchody odbyły się w dużo skromniejszej atmosferze niż zazwyczaj. Odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny, złożono też symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Zwoleniu. Ze względów bezpieczeństwa obecne były tylko nieliczne delegacje.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nie było dużych, wspólnych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Koncert w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego w Zwoleniu, który zaplanowany był na 28 kwietnia został odwołany.

- Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja po raz kolejny przebiega w cieniu pandemii. Mamy jednak nadzieję, że już niedługo powróci możliwość wspólnego świętowania. Tymczasem czekają nas skromne obchody, które jednak z pewnością umocnią nas w poczuciu tożsamości narodowej oraz dumie z bycia Polakiem – mówił przed uroczystością Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.

Oficjalne, kameralne obchody miały miejsce 3 maja. W skromnym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji samorządowych, szkół, partii politycznych, jednostek organizacyjnych, a także organizacji i służb mundurowych . Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą z udziałem harcerzy i nielicznych pocztów sztandarowych. Nabożeństwo zostało odprawione w intencji Ojczyzny w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

Po mszy delegacje przemaszerowały pod pomnik Nieznanego Żołnierza. Zebrani wysłuchali tu Mazurka Dąbrowskiego, a następnie złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Samorząd powiatu zwoleńskiego reprezentowali: starosta zwoleński Stefan Bernaciak, wicestarosta Waldemar Urbański, sekretarz powiatu Edyta Sulima oraz przewodniczący Rady Powiatu w Zwoleniu Piotr Fijołek. W delegacji Urzędu Miejskiego w Zwoleniu znaleźli się: burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski, sekretarz gminy Mirosław Chołuj, a także przewodniczący Rady Miejskiej w Zwoleniu Paweł Sobieszek.

Po złożeniu wiązanek kwiatów do zebranych zwrócił się Stefan Bernaciak, starosta zwoleński. Podziękował wszystkim za przybycie i przypomniał pokrótce o podstawowych przepisach prawnych, które zostały ujęte w Konstytucji 3 Maja. Zaznaczył także, że w trosce o dobro wspólne należy o nich nieustannie pamiętać. - Konstytucja 3 Maja była pierwszą uchwaloną nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie. Dziś złożone tu biało-czerwone kwiaty są symbolem tego, że wciąż o tym wydarzeniu pamiętamy i w jego rocznicę nadajemy mu wyjątkowy charakter - podsumował Stefan Bernaciak.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy