Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania Nefrotest w Radomiu. Była rekorodowa liczba chętnych na darmowe badania nerek

/wit/
460 osób przebadało nerki w ramach akcji Nefrotest.
460 osób przebadało nerki w ramach akcji Nefrotest. Fot. Archiwum organizatora
460 osób przebadało nerki w ramach akcji Nefrotest. Darmowe badania miały miejsce w niedzielę w radomskim Centrum Dializ Fresenius.

Tym wszystkim którzy troszczą się o swoje nerki wykonano pomiar stężenia kreatyniny we krwi (wraz z wyliczeniem wskaźnika filtracji kłębuszkowej).
By wziąć udział w darmowych badaniach trzeba było wcześniej się na nie zapisać.

- W pierwotnych założeniach byliśmy przygotowani na przebadanie 300 osób. Dzięki ogromniej mobilizacji zespołu udało nam się wykonać badania wszystkim chętnym. Cieszę się, że akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. To znak, że chcemy dbać o własne zdrowie, potrzebujemy tylko edukacji i zachęty - mówi doktor Piotr Grzyb, dyrektor Centrum Dializ Fresenius.

Akcja w Radomiu jest częścią ogólnopolskiej kampanii Nefrotest, organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem Centrum Dializ Fresenius.

Radom, to już 57 miasto na mapie Polski, gdzie odbyła się kampania Nefrotest.
- Od zainaugurowania akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 40 tysięcy osób - mówi doktor Piotr Grzyb.
Podstawowe badania określające stan naszych nerek są proste do wykonania i niedrogie (to koszt rzędu kilku - kilkunastu złotych). Żeby je zrobić wystarczy poprosić o skierowanie swojego lekarza rodzinnego.

- Pulę dodatkowych skierowań w ramach kampanii Nefrotest (dla osób powyżej 45. roku życia, którym nie udało się wziąć udziału w niedzielnej akcji) otrzymali lekarze pierwszego kontaktu i farmaceuci z powiatu radomskiego, Białobrzegów, Kozienic, Zwolenia, Przysuchy, Lipska i Szydłowca. Skierowania są ważne do 30 listopada - informują organizatorzy akcji.

Warto pamiętać, że groźne choroby nerek bardzo często przebiegają bez bólu i co więcej w ogóle bez wyraźnych objawów. Bolesne są na przykład zapalenia dróg moczowych i kamica nerkowa. Jeśli są nieleczone i często powracają, to mogą prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek.

Najgroźniejsze choroby nerek najczęściej przebiegają z dyskretnymi objawami lub bezobjawowo. Najbardziej zagrożeni chorzy przewlekłą niewydolnością nerek to ci z cukrzycą, kłębuszkowymi zapaleniami nerek i nadciśnieniem tętniczym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie