Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydaci "Echa Dnia" do Radomskiej Nagrody Kulturalnej

Barbara Koś
Nasza kandydatka do Nagrody to  Izabella Mosańska, znana animatorka kultury.
Nasza kandydatka do Nagrody to Izabella Mosańska, znana animatorka kultury. Barbara Koś
W poniedziałek, 11 czerwca, Kapituła Radomskiej Nagrody Kulturalnej wyłoni tegorocznego jej laureata. My też mamy swoich kandydatów.
Nasz kandydat: Paweł Łuk - Murawski to twórca i odtwórca zapomnianych formacji mundurowych związanych z Radomiem i jego przemysłową historią
Nasz kandydat: Paweł Łuk - Murawski to twórca i odtwórca zapomnianych formacji mundurowych związanych z Radomiem i jego przemysłową historią Internet

Nasz kandydat: Paweł Łuk - Murawski to twórca i odtwórca zapomnianych formacji mundurowych związanych z Radomiem i jego przemysłową historią
(fot. Internet)

Są nie tylko pasjonatami w swojej dziedzinie ale także chcą coś z tej swojej pasji przekazać innym. Są więc nie tylko aktywni "na polu" kultury ale doskonale promują nasze miasto. A w 2011 roku odnieśli dodatkowo znaczące sukcesy. O kim mowa? O kandydatach do Radomskiej Nagrody Kulturalnej. W poniedziałek zbiera się Kapituła Nagrody.

Członkowie Kapituły poddadzą osądowi twórców kultury a potem wybiorą najlepszych i nominują ich do nagrody przyznanej za wybitne osiągnięcie kulturalne i twórcze w roku 2011. Premiowani będą ci, którzy zrobili coś istotnego dla miasta i środowiska. Wśród nich będzie oczywiście Lider. Kto nim zostanie?...

Kandydata do nagrody oprócz Kapituły zaproponować mogli mieszkańcy Radomia. Miejska Biblioteka Publiczna przyjęła już wiele zgłoszeń. Ostateczny termin podawania kandydatur upływa w niedzielę, 10 czerwca.

Kto zostanie laureatem Nagrody dowiemy się dopiero 25 czerwca, o godzinie 20 podczas koncertu Big Bandu Mundana w sali koncertowej imienia Krzysztofa Pendereckiego Zespołu Szkół Muzycznych.

W tym roku Radomska Nagroda Kulturalna przyznana zostanie już po raz czternasty. Zrodzona z inicjatywy ówczesnego prezydenta Radomia oraz TV Dami po raz pierwsza wręczona została w roku 1998.
Jej laureatem był Zbigniew Kruszyński, pisarz wywodzący się z Radomia. Doświadczenia emigracyjne były tematem jego debiutanckiej powieści "Schwedenkräuter" a za opowiadające o działalności opozycyjnej "Szkice historyczne" został nominowany do nagrody literackiej Nike.
Zbigniew Kruszyński godnie otwiera więc listę nagrodzonych. Kolejni laureaci Nagrody również pozostawili w radomskiej i nie tylko radomskiej kulturze trwały ślad.

W tym roku lista będzie już dłuższa.

My też mamy swoich kandydatów do Nagrody

Są nimi: Izabella Mosańska, Paweł Łuk - Morawski i Janusz Łagodziński.

Izabella Mosańska. Z wykształcenia pedagog, wiele lat pracowała w Gimnazjum numer 5. Jest znaną w Radomiu animatorką życia kulturalnego, opiekunem zespołów teatralnych. Obecnie jest to Teatr Proscenium działający przy Radomskiej Orkiestrze Kameralnej. W roku 2011 obchodziła 25 - lecie pracy w kulturze. Podkreśliła to wyjątkowym przedstawieniem "Pewnego razu w Lailonii" według "13 bajek z Królestwa Lailonii" Leszka Kołakowskiego, które pokazane zostało w sali koncertowej podczas gali z okazji jubileuszu 25 - lecia.

W jej teatrze gra młodzież ze szkół i ośrodków wychowawczych, ekipa członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku, podopieczni z domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, ośrodka dla dzieci niedowidzących czyli razem ponad 70 osób.

Co roku wystawia z nimi co najmniej dwa przedstawienia, przy czym od sześciu lat jednym z nich jest koncert poezji, pieśni i słów Papieża Jana Pawła II w kolejne rocznice jego śmierci.

Działa w grupie poetyckiej "Eliksir". Pisze wiersze, maluje i fotografuje. Jest autorką kilku książek, wśród nich "Patroni radomskich ulic". Jej motto: jeśli jest do zrobienia coś dobrego, mądrego, pożytecznego, ładnego - to trzeba to natychmiast zrobić.

Paweł Łuk-Murawski. Od wielu lat aktywnie działa na polu kultury historycznej, szerząc w kraju wiedzę o Radomiu oraz jego przemysłowych i militarnych tradycjach. To wieloletni uczestnik rekonstrukcji historycznych organizowanych w kraju.

Powołał do istnienia pododdział kolarzy Wojska Polskiego z 1939 roku, który jako jedyny w kraju porusza się na zabytkowych rowerach marki "Łucznik", produkowanych w latach 1929-1939 przez Fabrykę Broni w Radomiu.

W 2011 roku Paweł Łuk- Murawski wraz z pozostałymi członkami swoich formacji, na 16 imprezach w Polsce wystawiał radomskie rowery oraz zbiory historyczne związane z Policją Państwową i Wojskiem Polskim, jak również wykonywał pokazy dynamiczne na różnych inscenizacjach historycznych.

W 2011 roku w związku z rekonstrukcja historyczna "Bitwy pod Mława z września 1939 roku", Poczta Polska wydała znaczek okolicznościowy przedstawiający "kolarza wojskowego" z okresu Kampanii Wrześniowej. Do wizerunku znaczka z rowerem radomskim, pozował jeden z członków grupy rekonstrukcyjnej założonej przez Pawła Łuk-Murawskiego. To niewątpliwie ewenement w działalności rekonstrukcyjnej i wielki zaszczyt dla radomian.

Ponadto program TVN Turbo, zamieścił w lipcu 2011 roku, wywiad z Pawłem Łuk-Murawski, relację z centralnych uroczystości Święta Policji, gdzie prezentowane były zabytkowe rowery "Łucznik".

Janusz Łagodziński. To aktor i reżyser o bogatym dorobku scenicznym. Na polskich scenach wystąpił w ponad 70 rolach. Choć w radomskim teatrze gra na stałe od 2010 roku, wszystkie jego role głęboko zapadły w pamięci widzów.

Taką były zagrane w 2011 roku rola psychopaty z czarnej komedii "Jednoręki ze Spokane" Martina McDonagha i brata Albert ze sztuki "Brat naszego Boga" Karola Wojtyły, głębokiej, uniwersalnej opowieści o człowieku, który chciał naprawiać świat nie poprzez krew i walkę, a poprzez miłość i przywrócenie godności drugiemu człowiekowi.

W roku 2011 zagrał także rolę Achenbrennera w przedstawieniu "Eldorado" Mariusa von Mayenburga w swojej reżyserii, a także wspaniałego Papkina w "Zemście" Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

W roku 2011 prowadził cykl "Czytanie świata" prezentującym nową dramaturgię a także warsztatów teatralnych dla młodzieży, zakończone przedstawieniem "Nieświęta rodzina" w wykonaniu uczestników warsztatów.

Swoją klasę potwierdził także zagraną w tym roku rolą sędziego śledczego Porfirego Porfirowicza w "Zbrodni i karze" Dostojewskiego.

Wszystkie role naszego kandydata- Janusza Łagodzińskiego zapadają głęboko w pamięć. Tu jako brat Albert w sztuce "Brat naszego Boga"
Wszystkie role naszego kandydata- Janusza Łagodzińskiego zapadają głęboko w pamięć. Tu jako brat Albert w sztuce "Brat naszego Boga" Karola Wojtyły Teatr Powszechny

Wszystkie role naszego kandydata- Janusza Łagodzińskiego zapadają głęboko w pamięć. Tu jako brat Albert w sztuce "Brat naszego Boga" Karola Wojtyły
(fot. Teatr Powszechny)

Radomska Nagroda Kulturalna wręczana jest od 1998 roku. Przyznawanie nagrody ma na celu eksponowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych z życia miasta i docenienie tych, które w największym stopniu promują Radom, przede wszystkim na forum ogólnopolskim.

Nagroda przyznawana jest twórcom, autorom lub organizatorom największego wydarzenia kulturalnego minionego roku lub animatorom życia kulturalnego i osobom, które poprzez swoją działalność kształtują wizerunek Radomia i przyczyniają się do utrzymania jego pozycji na mapie kulturalnej kraju. Wydarzenia brane pod uwagę muszą albo odbywać się w Radomiu, albo być związane z Radomiem.

Dotychczasowi laureaci Radomskiej Nagrody Kulturalnej: Zbigniew Kruszyński, Janusz Pulnar, Kabaret imienia Romana z Radomia, Zdzisław Włodarski, Ewa Gęga - Osowska, Adam Sroka, Robert Grudzień, Katarzyna Posiadała, Piotr Dąbrówka, Stanisław Zbigniew Kamieński, Anna Skubisz, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Zbigniew Rybka, Maciej Żółtowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie