Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karabinki Grot z Radomia trafiają do armii

Marcin Genca
Karabinki systemu MSBS, nazwane obecnie Grot wzbudzały zainteresowanie na targach zbrojeniowych w Kielcach.
Karabinki systemu MSBS, nazwane obecnie Grot wzbudzały zainteresowanie na targach zbrojeniowych w Kielcach. Dawid Łukasik
Jak już informowaliśmy, z Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu już wkrótce trafi do polskiej armii pierwsza partia z ponad 53 tysięcy sztuk karabinków Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS, nazwana Grot.

Umowa, podpisana we wtorek podczas targów zbrojeniowych w Kielcach, ma wartość kilkuset milionów złotych. Jak informuje Polska Grupa Zbrojeniowa, w skład której wchodzi radomska fabryka, to największy z kontraktów na dostawę broni strzeleckiej po 1989 roku.

Kontrakt dotyczy zakupu i dostawy karabinka Grot, będącego przedstawicielem rodziny karabinków znanych dotychczas jako Modułowy System Broni Strzeleckiej MSBS. Całe zamówienie ma zostać zrealizowane do 2020 roku.

– To bardzo ważny kontrakt dla Fabryki Broni. Cieszę się, że negocjacje zakończyły się sukcesem, a umowa została podpisana. Polska broń trafi wreszcie na wyposażenie Sił Zbrojnych RP, Bbo warto pamiętać, że karabinek Grot jest całkowicie polską konstrukcją opracowaną wspólnie przez Fabrykę Broni i Wojskową Akademię Techniczną. Jako prezes Fabryki Broni jestem z tego powodu niezwykle dumny – mówił Adam Suliga, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom. To kolejna podpisana w ostatnim czasie umowa Fabryki Broni na dostawę karabinków Grot dla Wojska Polskiego.

Niewiele wcześniej, bo 31 sierpnia w siedzibie Inspektoratu Uzbrojenia podpisana została umowa na dostawę 490 sztuk 5,56 karabinka reprezentacyjnego, wówczas noszącego jeszcze nazwę MSBS. Wartość kontraktu wynosi ponad 5 milionów 538 tysięcy złotych brutto. Umowa ma zostać zrealizowana do 30 listopada tego roku.– Skala zamówienia powoduje, że mamy do czynienia z jednym z największych kontraktów na dostawy broni strzeleckiej dla Sił Zbrojnych RP w ciągu ostatnich kilkunastu lat – powiedział Błażej Wojnicz, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. - Po raz pierwszy w tej skali do jednostek trafią całkowicie nowe konstrukcje polskich inżynierów i techników.

Zobacz też: Targi zbrojeniowe w Kielcach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie