Karol Farbiś - świetny informatyk z radomskiego liceum

/Sok/
Karol Farbiś, uczeń z VI LO w Radomiu, zdobył złoty medal na Olimpiadzie Informatycznej. Łukasz Wójcik
Karol Farbiś, uczeń drugiej klasy VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu, zwyciężył na XIX Olimpiadzie Informatycznej.

- Bardzo się cieszymy z tego sukcesu. To owoc pracy wszystkich, którzy wspierali naszych licealistów - mówi Romuald Lis, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcacego imienia jana Kochanowskiego w Radomiu.

Zajęcie I miejsca przez Karola Farbisia, to historyczny sukces ucznia liceum. Jednak taki sukces był do przewidzenia, bo już rok temu Karol z sukcesem wystartował na Olimpiadzie i zajął III miejsce.

ZMAGANIA W SOPOCIE

Sama XIX Olimpiada Informatyczna zakończyła się 30 marca w Sopocie. Podczas turnieju najlepsza setka młodych informatyków ze szkół ponadgimnazjalnych w Polsce rywalizowała w dwóch pięciogodzinnych sesjach. Zawodnicy rozwiązywali po trzy zadania, za każde z nich można było zdobyć 100 punktów. Ważna była poprawność oraz szybkość działania programów. W Olimpiadzie wzięło udział kilkoro uczniów liceum "Kochanowskiego. Oto lista miejsc, jakie zajęli: 1 miejsce Karol Farbiś, złoty medal, laureat. 11 miejsce w kraju zajął Szymon Stankiewicz, srebrny medal, laureat i drugi wynik w historii szkoły. Ewelina Krakowiak - finalistka. Warto dodać, co jest niezwykłe, że Ewelina była jedną z dwóch dziewcząt spośród stu uczestników finału. Ciekawostką jest także to, że w ciągu pięciu lat w finałach Olimpiady brało udział łącznie zaledwie dziewięć uczennic. Uczestnictwo Eweliny w zawodach i dojście do finału jest zatem niezwykłym osiągnięciem.

Wszyscy radomscy licealiści chodzą do II klasy. Opiekunami uczniów, to Mirosław Mortka oraz Marcin Andrychowicz.

POJEDZIE DO WŁOCH

Zwycięzca Karol Farbiś będzie teraz reprezentował Polskę na zawodach międzynarodowych. Licealista wchodzi w skład czteroosobowej reprezentacji Polski na XXIV Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną, jaka odbędzie się we Włoszech 23-30 września. Pojedzie też na XIX Olimpiadę Informatyczną Europy Centralnej na Węgrzech 7-13 lipca.

Ponadto Karol oraz Szymon będą reprezentowali Polskę podczas XVIII Bałtyckiej Olimpiadzie Informatycznej na Łotwie 3-7 maja.

- Wyniki zawodów cieszą tym bardziej, że rywalizujemy z takimi ośrodkami akademickimi jak Kraków i Warszawa, którzy mają po 17 uczestników finałów, czy Wrocław - 10 finalistów. Szkoły te wspierane są przez takie uczelnie, jak Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Wrocławski - dodaje dyrektor Lis.