Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz - druga Kobieta Przedsiębiorcza 2016 w Radomskiem

Janusz Petz;[email protected]
- Polityki nie traktuję jako wojny przeciwko komuś, ale debaty o coś - mówi Katarzyna Pastuszka - Chrobotowicz, zdobywczyni II miejsca w konkursie Kobieta Przedsiębiorcza 2016, szefowa radomskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Na małych zdjęciach: radna prywatnie i podczas konwencji PO.
- Polityki nie traktuję jako wojny przeciwko komuś, ale debaty o coś - mówi Katarzyna Pastuszka - Chrobotowicz, zdobywczyni II miejsca w konkursie Kobieta Przedsiębiorcza 2016, szefowa radomskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Na małych zdjęciach: radna prywatnie i podczas konwencji PO. Tadeusz Klocek
Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz z Radomia zajęła drugie miejsce w konkursie Kobieta Przedsiębiorcza 2016.

Ale ja po prostu lubię to robić - mówi o swojej pracy zawodowej, karierze radnej miejskiej i pogodzeniu tych światów z byciem mamą małej Mai Katarzyna Pastuszka - Chrobotowicz, która zajęła drugie miejsce w regionie w konkursie Kobieta Przedsiębiorcza 2016 redakcji „Echa Dnia”.

Polityka przez przypadek

Karierę zawodową rozpoczynała w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, potem trafiła do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, miała krótki epizod w Urzędzie Miejskim w Radomiu, aż wreszcie została dyrektorem radomskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Radomiu.

Do polityki trafiła - jak mówi - przez przypadek. Z ciekawości wybrała się na spotkanie partyjne u obecnego posła Leszka Ruszczyka. Wtedy przygotowywano strategię na kampanię wyborczą - pierwszą, w której miał wziąć udział Leszek Ruszczyk. - Spodobało mi się, rozkręciłam się i tak już zostało - mówi Katarzyna Pastuszka - Chrobotowicz. Szybko dodaje, że polityka towarzyszy jej od dziecka. Zawsze się o niej w domu rozmawiało. Jej ojciec Eugeniusz Pastuszka za czasów I Solidarności był działaczem związkowym w zakładach Odlewnik. 13 grudnia 1981 roku został internowany. - Od tamtej zawsze mówiło się w domu o stanie wojennym. Tata wyciągał pamiątki. Tata czytał listy, które pisał wtedy z internowania do mamy. O sprawach Polski zawsze dużo się mówiło - przyznaje Katarzyna Pastuszka - Chrobotowicz. Jej ojciec był uwięziony najpierw w Radomiu, potem w Kielcach. Miał okazję być blisko z czołowymi działaczami demokratycznej opozycji, w tym między innymi ikoną tamtych czasów - Jackiem Jerzem. Katarzyna Pastuszka Chrobotowicz wystartowała w ostatnich wyborach do Rady Miejskiej w Radomiu. Radną została, gdy mandat radnego złożył Mateusz Tyczyński, który zamiast funkcji radnego wybrał stanowisko dyrektora kancelarii prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego.

- Nie do końca wierzyłam, że dostanę się do rady. Nie robiłam specjalnej kampanii wyborczej. Cieszę się, że mogę być radną, być z ludźmi, rozmawiać, pomagać w bardzo różnych sprawach - mówi Katarzyna Pastuszka - Chrobotowicz. W radzie wybrała Komisję Zdrowia i Pomocy Społecznej. - To blisko mojej pracy zawodowej. Mam na co dzień do czynienia z ludźmi wykluczonymi społecznie. Mogę coś robić w tej kwestii i jako dyrektor filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy i jako radna - mówi Katarzyna Pastuszka - Chrobotowicz. Do tego znalazła się też w Komisji Sportu i Komisji Rewizyjnej.

Czy pamięta jakiś moment, kiedy miała ochotę zrezygnować z funkcji radnej? Może jakieś spięcia polityczne, których nie brakuje w wojnie politycznej wielkich partii? - Nie. Wbrew pozorom takich sytuacji nie ma. Jest jednak wiele rzeczy, które są powodem mniejszych lub większych zmartwień. Najbardziej na sercu leży mi sytuacja radomskiego lotniska. Mam nadzieję, że cywilny Port Lotniczy nie będzie likwidowany, albo wygaszany, choć z tyłu głowy jest myśl, że po utworzeniu Centralnego Portu Lotniczego nie będzie innego wyjścia - mówi radna.

Póki co głównym problemem miasta - zdaniem laureatki naszego konkursu Kobieta Przedsiębiorcza 2016 - jest sytuacja Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

- To jest dołujące, że za bardzo patrzymy na statystyki, tabelki, liczby, a za mało myślimy o pacjentach - mówi radna.

Życie w przestrzeni publicznej

Czy warto żyć aktywnie w przestrzeni publicznej?

- Warto, ale czasami każdy człowiek ma momenty gorsze, kiedy myślimy, aby gdzieś wycofać się w sferę rodzinną, gdzieś z daleka od polityki. Czasami trudno pogodzić zbyt dużą ilość zajęć, obowiązków ze sfery prywatnej, zawodowej i społecznej. Ale ja lubię robić, to co robię - mówi laureatka naszego konkursu. Przyznaje, że teraz dziecko jest dla niej najważniejsze, choć robi wszystko, aby dobrze pogodzić funkcję szefa urzędu pracy, radnej, mamy. W kwestii wielkiej polityki najbardziej denerwuje ją to, że ciągle ma wrażenia, iż sporo ludzi żyje w rzeczywistości oderwanej od życia. Wystarczy popatrzeć i porównać programy informacyjne telewizji publicznej i na przykład telewizji TVN.

- To są dwie różne Polski. Różnica jest tak duża, że trudno wręcz sobie wyobrazić, aby w jednym języku można było opisać co rzeczywiście się stało i czy mówimy o tym samym kraju. Miesięcznice smoleńskie zupełnie mi nie przeszkadzają, ale bardziej martwi mnie w jaki sposób wielka polityka będzie wpływała na to co się dzieje w mniejszych miastach, albo takich jak Radom - mówi Katarzyna Pastuszka Chrobotowicz.

Jak kobiety sprawdzają się w roli szefów instytucji, menadżerów, polityków, prezesów spółek? - Myślę, że są bardziej uparte, bardziej dążą do celu, ale przede wszystkim wkładają dużo serca w to co robią - mówi radna.

Ma swoją receptę na sprawowanie funkcji kierowniczych. - Czasami trzeba zatrzymać się, zrobić pół kroku do tyłu. Wart cenić też zdanie innych ludzi. Polityki i funkcji społecznej nie traktuję jako wojny przeciwko komuś, ale debaty o coś, w jakiejś sprawie - mówi.

Katarzyna Pastuszka - Chrobotowicz

Ma 36 lat. Radomianka, absolwentka VIII Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu, Politechniki Radomskiej na wydziale administracji oraz Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej. Ukończyła też studia podyplomowe na kierunku „zarządzanie zespołem” na Akademii Koźmińskiego. Mama 16 - miesięcznej córki Mai. Hobby: różne dyscypliny sportu, rower, piłka nożna.

Kobieta Przedsiębiorcza 2016

Oto najwyżej ocenione panie w konkursie Kobieta Przedsiębiorcza 2016 w regionie radomskim:

1. Katarzyna Kołodziejska. Dyrektor Szkół w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego.
2. Katarzyna Pastuszka - Chrobotowicz. Dyrektor filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Radomiu, radna Rady Miejskiej w Radomiu.
3. Iwona Chebda. Jest kierowcą autobusu w MPK w Radomiu.
4. Renata Wołos. Doktor ekonomii, prowadzi biuro rachunkowe w Kozienicach.
5. Ewa Kaczor. Sołtys Świerczka. Przewodniczy konwentowi sołtysów gminy Szydłowiec.
6. Irmina Boniecka. Pracuje w branży ubezpieczeniowej. Koordynatorka Fundacji Pro - Prawo do Życia.
7. Małgorzata Bebelska. Zastępca burmistrza Kozienic. Zajmuje się sprawami społecznymi.
8. Danuta Gnat. Dyrektor Szkoły Podstawowej numer 1 w Szydłowcu.
9. Dorota Stępień. Wieloletni przedsiębiorca, od kilku lat sekretarz gminy Tczów.
10. Honorata Dyjasek. Redaktor naczelna portalu dla kobiet VitWoman.pl.

Za tydzień - prezentacja Iwony Chebdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie