MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Radomiu świętowało 25 - lecie działalności

jp
Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Radomiu świętowało 25 - lecie działalności.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Radomiu świętowało 25 - lecie działalności. Tadeusz Klocek
Katolickie Liceum Ogólnokształcące imienia świętego Filipa Neri w Radomiu obchodziło w sobotę swoje 25 - lecie. Z tej okazji odbyła się msza święta celebrowana przez biskupa Henryka Tomasika, spotkanie w kościelnym Oratorium, w którym wzięli udział byli i obecni pedagodzy, absolwenci, obecni uczniowie i zaproszeni goście.

- 1991 rok to bardzo specyficzny rok w historii Radomia i historii Polski. W tym roku obchodziliśmy 40 - lecie radomskiego protestu. Z perspektywy takiego czasu chciałbym spojrzeć na historię I Katolickiego Liceum imienia świętego Filipa Neri w kategorii osiągania rzeczy niemożliwych. Bo czy w 1976 roku władze komunistyczne mogły się spodziewać, że w tym mieście za 15 lat powstanie katolickie liceum? - mówił w swoim przemówieniu Karol Semik, wiceprezydent Radomia. Dodał, że to jest nauka szczególnie cenna dla młodych ludzi: aby w swoich marzeniach i dążeniach nie widzieli barier i aby kierowali się prawdą, a prawda otworzy przed nimi drzwi do celu.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri w Radomiu rozpoczęło swoją działalność 2 września 1991 roku, kilka miesięcy po wizycie w naszym mieście papieża Jana Pawła II. Uroczysta inauguracja miała miejsce 16 września 1991 roku, z udziałem wielu dostojników państwowych i kościelnych, z księdzem biskupem Edwardem Materskim na czele.

Nowy rozdział w historii szkoły to utworzenie w 2000 roku Katolickiego Gimnazjum. Renomę edukacyjną tej placówki oświatowej podkreślają liczne sukcesy uczniów w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Najbardziej zasłużeni pedagodzy w historii szkoły to pierwszy dyrektor placówki profesor Adam Maj, obecny dyrektor, dawniej prefekt Mirosław Prasek, a także Alicja Nawrotek i pełniąca od 13 lat funkcję wicedyrektora Ewa Podgajna.

Podczas sobotniego spotkania wszyscy mogli obejrzeć specjalnie nakręcony film z okazji 25 - lecia szkoły. Pedagodzy, absolwenci, uczniowie solidarnie podkreślali w nim specyficzną atmosferę, pielęgnowaną przez ojców Filipinów, która zawsze panowała w tej placówce edukacyjnej. W "Katoliku" uczniowie od początku funkcjonowania szkoły mogli rozwijać swoje pasje, zwłaszcza w dziedzinach humanistycznych, a właśnie na początku działalności była to placówka z profilem wyłącznie humanistycznym. W szkole działa zespół teatralny obsypywany nagrodami na przeglądach ogólnopolskich. Można w ramach zajęć fakultatywnych uczyć się, co jest rzadkością filmoznawstwa, albo filozofii.

Uczniowie często wyjeżdżają na obozy integracyjne, pielgrzymki, wycieczki. Z okazji rzymskich obchodów nowego tysiąclecia do Rzymu wyjechała prawie połowa szkoły. Liczna delegacja z Radomia uczestniczyła też w rzymskich obchodach 400 lecia śmierci Filipa Nerii, kiedy to przybyszów z Radomia przyjął Jan Paweł II.

Po spotkaniu w Oratorium odbyło się spotkanie sentymentalne z wychowawcami klas, a wieczorem w restauracji Pod Różami w Jedlni - Letnisko odbył się Bal absolwenta. Na uroczystości jubileuszowe - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - nie przybyła pierwsza dama Agata Kornhauser - Duda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie