Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katyńskie dęby w Odechowie

/Sok/
Kamień upamiętniający siedmiu zamordowanych Polaków, stanął przed szkołą w Odechowie. Obok zostały posadzone młode dęby.
Kamień upamiętniający siedmiu zamordowanych Polaków, stanął przed szkołą w Odechowie. Obok zostały posadzone młode dęby. Archiwum
Siedem Dębów Pamięci, każdy symbolizujący jednego zamordowanego żołnierza lub policjanta przez Sowietów w 1940 roku, posadzili uczniowie przed szkołą podstawową w Odechowie w gminie Skaryszew. O uroczystościach w Odechowie będzie przypominać także tablica pamiątkowa, zamocowana na kamieniu w pobliżu zasadzonych dębów.

Uroczystości odbyły się w ostatnią środę, a przygotował je Urząd Miasta i Gminy w Skaryszewie, Komenda Miejska Policji w Radomiu, Wojsko Polskie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie.
Wszystko zaczęło się od mszy świętej w miejscowym kościele. Obecna była przewodnicząca Rady Miejskiej w Skaryszewie Urszula Gowin, burmistrz Ireneusz Kumięga, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Radomiu, 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, radni, samorządowcy, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich. Była też rodzina upamiętnionego porucznika Adama Grzegrzółko - bratanica Bożena Deczkowska wraz z mężem i synem, a także Halina Drachal - córka aspiranta Jana Abramczyka, rozstrzelanego w Twerze w 1940 roku, którego upamiętnia inny dąb - przy szkole w Skaryszewie.

Podczas mszy w kościele w Odechowie ksiądz kanonik Andrzej Łączyński wielokrotnie podkreślał, jak wielką ofiarę musieli ponieść bohaterowie tamtych dni, zamordowani w bestialski sposób.
Dopełnieniem uroczystości poświęconych ofiarom zbrodni katyńskiej był niezwykle wzruszający program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli z Odechowa. Młodzi artyści pokazali, że potrafią z wielkim sercem i zaangażowaniem mówić o rzeczach ważnych, a zarazem bardzo trudnych dla naszej historii. Symbolem upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej były czerwone róże położone przy brzozowych krzyżach, które ustawione zostały przy ołtarzu.

Po części artystycznej na placu szkolnym został odsłonięty i poświęcony obelisk upamiętniającego siedmiu bohaterów. Na ich cześć zabrzmiał wojskowy sygnał "Śpij Kolego". Złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie uczniowie w asyście zaproszonych gości, posadzili dęby.

DRZEWA I KAMIEŃ

W Odechowie szumią dęby dla: porucznika Czesława Dąbrowskiego, urodzonego 7 lipca 1907 roku w Iłży, porucznika Adama Grzegrzółko, urodzonego 18 kwietnia w Zwoleniu, podpułkownika Władysława Pigłowskiego urodzonego 13 grudnia 1897 roku w Radomiu, aspiranta policji Stanisława Kwapisiewicza urodzonego 27 lutego 1900 roku w Zwoleniu, aspiranta Władysława Uklei urodzonego 20 maja 1899 roku w Odechowie, aspiranta Stefana Zębali, urodzonego 4 lipca 1884 roku w Iłży, aspiranta Aleksego Zygmunta urodzonego 1893 roku w Radomiu.

Cała uroczystość w Odechowie odbyła się w ramach akcji "Katyń - ocalić od zapomnienia". Jest to ogólnopolska akcja posadzenia 21 473 dębów ogłoszona jeszcze na rocznicę 70 lecia zbrodni katyńskiej. Każdy dąb, to jeden człowiek, bestialsko zamordowany strzałem w tył głowy przez Sowietów. Drzewa sadzone są przy szkołach, ale także w parkach i na skwerach. Całemu projektowi patronował tragicznie zmarły prezydent Lech Kaczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie