Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy otworzą wiadukt na ulicy 1905 Roku?

Marcin WALASIK [email protected]
Robotnicy szpachlują ściany i montują oświetlenie pod wiaduktem.
Robotnicy szpachlują ściany i montują oświetlenie pod wiaduktem. Marcin Walasik
Drogowcy zapewniają, że zakończą roboty w terminie. Jednak nie wiadomo, jak długo potrwają wszystkie odbiory.

Marek Ziółkowski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu:

- Termin zakończenia całej inwestycji, ustalony na 30 kwietnia, nie jest zagrożony. Nie jest to jednak równoznaczne z otwarciem skrzyżowania dla ruchu, bo najpierw muszą zostać przeprowadzone wszystkie konieczne odbiory.

Robotnicy szpachlują ściany i montują oświetlenie pod wiaduktem.
Robotnicy szpachlują ściany i montują oświetlenie pod wiaduktem. Marcin Walasik

Na skrzyżowaniu ulic 1905 Roku i Młodzianowskiej drogowcy zamontowali większość elementów sygnalizacji świetlnej. Na jezdni brakuje tylko ostatniej warstwy asfaltu.
(fot. Marcin Walasik)

Dobiega końca opóźniona budowa wiaduktu u zbiegu ulic 1905 Roku i Młodzianowskiej w Radomiu. Kierowcy z wielką niecierpliwością czekają na otwarcie tego newralgicznego skrzyżowania, bowiem w końcu nie będziemy musieli stać w zakorkowanych objazdach.

Wykonawca, czyli konsorcjum firm Cezet-Bis i Jawal podpisał aneks z miastem, zobowiązując się oddać gotowy wiadukt wraz z całą ulicą 1905 Roku do końca kwietnia. Czasu zostało niewiele, więc sprawdzamy czy drogowcy wyrobią się ze wszystkim do końca tego miesiąca, a urzędnicy zdążą rozliczyć tę inwestycję w terminie.

ZOSTAŁA WYKOŃCZENIÓWKA

Miejscy drogowcy zapewniają, że termin zakończenia tej największej inwestycji, dającej się we znaki wszystkim radomianom, nie jest w żaden sposób zagrożony i wyliczają postęp prac.

- Główne roboty w rejonie wiaduktu na skrzyżowaniu ulic 1905 Roku i Młodzianowskiej zostały już zakończone. Pozostało jeszcze między innymi szpachlowanie ścian, wykonanie oświetlenia pod wiaduktem i ułożenie warstwy ścieralnej nawierzchni bitumicznej - informuje Marek Ziółkowski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

W czwartek drogowcy mieli układać ostatnią warstwę asfaltu na tak zwanych łącznicach ulicy Młodzianowskiej z ulicą 1905 Roku, jednak plany pokrzyżowała im deszczowa pogoda. Nawierzchnia jest już gotowa na jezdni przebiegającej pod wiaduktem.

- Zaawansowany jest również montaż sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu. Po zakończeniu tych prac zostaną jeszcze prace typowo wykończeniowe, czyli ułożenie masy na kilku krótkich odcinkach drogi rowerowej, malowanie oznakowania poziomego i uporządkowanie trawników - dodaje Marek Ziółkowski.

Na skrzyżowaniu ulic 1905 Roku i Młodzianowskiej drogowcy zamontowali większość elementów sygnalizacji świetlnej. Na jezdni brakuje tylko ostatniej warstwy
Na skrzyżowaniu ulic 1905 Roku i Młodzianowskiej drogowcy zamontowali większość elementów sygnalizacji świetlnej. Na jezdni brakuje tylko ostatniej warstwy asfaltu. Marcin Walasik

Tak wygląda wjazd pod wiadukt od strony torów kolejowych.
(fot. Marcin Walasik)

PÓŹNIEJ ODBIORY

Oddanie inwestycji, zaplanowane na 30 kwietnia, nie oznacza, że od razu w tym dniu pojedziemy nowym wiaduktem. Ulica 1905 Roku stanowi fragment krajowej "dwunastki", dlatego odbiorów będą musieli dokonać urzędnicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Nieoficjalnie mówi się, że w przypadku takiego obiektu cała procedura może potrwać nawet miesiąc, co wywołuje oburzenie wśród lokalnych przedsiębiorców i kierowców. Miejscy drogowcy nie są w stanie podać dokładnego terminu otwarcia skrzyżowania i zapewniają, że chcą zrobić to jak najszybciej.

- Żeby wiadukt mógł zostać przez nas dopuszczony do ruchu, najpierw muszą zostać przeprowadzone wszystkie konieczne odbiory. Chcemy, żeby samochody pojechały całą ulicą 1905 Roku jak najszybciej, co spowoduje odciążenie innych ulic, którymi przebiegają objazdy - mówi Marek Ziółkowski.

Tak było

Miejscy drogowcy zakładali, że przebudowa ulic 1905 Roku i Młodzianowskiej potrwa do września ubiegłego roku. Ostatecznie wykonawca nie dotrzymał tego terminu. Pojawiła się więc groźba utraty aż 37 milionów złotych, które przyznano miastu z funduszu unijnego, bowiem zgodnie z podpisaną umową inwestycja ta miała zostać rozliczona do końca 2010 roku. W grudniu miasto wystąpiło z wnioskiem o przedłużenie terminu rozliczenia inwestycji do 30 sierpnia bieżącego roku. Ministerstwo Infrastruktury przystało na tę prośbę.

Ważne

Przetarg na przebudowę miejskiego fragmentu krajowej "dwunastki" wygrało konsorcjum firm Cezet-Bis ze Starachowic i Jawal z Kielc. Inwestycja będzie kosztować ponad 44 miliony 806 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie