Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Dziś minister Czarnek ogłosi decyzję o nauce stacjonarnej. Na początek dla klas I-III

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Największe szanse na wznowienie tradycyjnych lekcji w placówkach mają podopieczni klas I-III szkół podstawowych. Niewykluczone, że dzieci wrócą w tzw. "bańkach". To znaczy, że klasy będą od siebie oddzielone, a do każdej zostaną przypisani nauczyciele "na wyłączność".
Największe szanse na wznowienie tradycyjnych lekcji w placówkach mają podopieczni klas I-III szkół podstawowych. Niewykluczone, że dzieci wrócą w tzw. "bańkach". To znaczy, że klasy będą od siebie oddzielone, a do każdej zostaną przypisani nauczyciele "na wyłączność". arc. polska press
Kiedy uczniowie wrócą do szkół? W piątek popołudniu, 8 stycznia 2021 roku, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na specjalnie zwołanej konferencji ogłosi decyzję i zasady powrotu dzieci do stacjonarnego nauczania. Na ten moment, największe szanse na wznowienie tradycyjnych lekcji w placówkach mają podopieczni klas I-III szkół podstawowych. Niewykluczone, że dzieci wrócą w tzw. "bańkach". To znaczy, że klasy będą od siebie oddzielone, a do każdej z nich zostaną przypisani nauczyciele na wyłączność. Nie będą spotykali się ani z innymi uczniami, ani z resztą pedagogów.

Minister edukacji i nauk, Przemysław Czarnek, zapowiedział, że 8 stycznia po wideokonferencji z kuratorami oświaty ogłosi decyzję i zasady powrotu uczniów do szkół. Od poniedziałku, 9 listopada, formalnie w całym kraju wszystkich uczniów szkół – od podstawówek po placówki branżowe, technika i licea – obowiązuje zdalne kształcenie.

W środowym wywiadzie w Telewizji Republika minister Czarnek potwierdził, że jako pierwsi do szkół najprawdopodobniej wrócą uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Przyznał także to, o czym mówił już wcześniej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, że przed powrotem do szkół szczepień dla nauczycieli nie będzie. Za to w drugim tygodniu ferii nauczyciele klas I-III będą mogli za darmo przejść testy na obecność koronawirusa. Badania są dobrowolne i bezpłatne. W całym kraju zgłosiło się 190 tysięcy chętnych.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Decyzja w piątek, 8 stycznia

Najprawdopodobniej już 18 stycznia do nauki stacjonarnej będą mogli powrócić najmłodsi uczniowie, klas I-III szkół podstawowych. Dla nich nauka online jest największym wyzwaniem. Minister stwierdził też, że jeśli epidemia zostanie opanowana, tradycyjne lekcje będą wznawiane także dla starszych uczniów, choć w ich przypadku nauczanie będzie odbywało się prawdopodobnie hybrydowo – część młodzieży będzie uczyć się zdalnie, część – w szkole. Na pewno jednak nie stanie się to zaraz po feriach zimowych.

Nie przeocz

Rychły powrót byłby wskazany też dla klas VIII – głównie ze względu na egzaminy. Uczniowie mogliby mieć zajęcia w pracowniach specjalistycznych – chemicznej, fizycznej, biologicznej. Wielu zagadnień nie da się omówić tylko teoretycznie, potrzebne są doświadczenia, bezpośredni kontakt z nauczycielem.

Z podobnego powodu szybko do szkół powinni wrócić także tegoroczni maturzyści. To wyjątkowo poszkodowany edukacyjnie rocznik uczniów. Gdy licealiści byli w klasie pierwszej systematyczną naukę zakłócił im strajk nauczycieli wiosną, w klasie II i III natomiast – pandemia koronawirusa. W ten sam sposób naukę zakłóconą mieli uczniowie techników, którzy dodatkowo jeszcze zdają egzaminy zawodowe.

Zobacz koniecznie

Uczniowie wrócą do szkół w "bańkach" i w reżimie sanitarnym

Przemysław Czarnek kilkukrotnie wspominał w mediach, że "dzieci pójdą do szkół w tzw. bańkach". Jak wyjaśniał, klasy miałyby być oddzielone od innych, a nauczyciele je uczący nie spotykać się z innymi pedagogami, jak i uczniami.

– Jeśli będzie powrót, to w ścisłym reżimie sanitarnym – zaznaczył w poranku rozgłośni katolickich „Siódma 9”. – Wszystko po to, by dzieci, ich rodzice i nauczyciele nie mieli ze sobą kontaktu, aby zapewnić największe na tym etapie bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko zakażenia.

O wprowadzenie podobnego rozwiązania, jeszcze w sierpniu, wnioskowali m.in. Federacja Inicjatyw Oświatowych i Wojciech Gawlik, nauczyciel i założyciel fundacji Edu-Klaster. Wtedy jednak pomysł nie spotkał się z aprobatą ówczesnego kierownictwa ministerstwa.

Musisz to wiedzieć

Po omówieniu propozycji przez Wojciecha Gawlika na jednej z edukacyjnych komisji sejmowych Czarnek zapewnił, że resort natychmiast przeanalizuje pomysł.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie