Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiepskie żniwa = drogi chleb

Janusz PETZ [email protected]
- Zbiory będą na pewno niższe niż w ubiegłym roku – mówi Filip Sondij, prezes Stadniny Koni w Kozienicach. – Wszystko przez wyjątkowo trudne warunki pogodowe.
- Zbiory będą na pewno niższe niż w ubiegłym roku – mówi Filip Sondij, prezes Stadniny Koni w Kozienicach. – Wszystko przez wyjątkowo trudne warunki pogodowe. Łukasz Wójcik
Wszystko nakręca spiralę podwyżek...

Tadeusz Fogiel, wiceszef Cechu Piekarzy w Radomiu:

- Cena mąki rośnie w galopującym tempie, myślę, że od czerwca zdrożała o 20 - 25 procent. Ostatnia nasza zapłacona faktura to było 16 tysięcy złotych, poprzednia 13 tysięcy. Dostawca mąki już zapowiedział, że następna partia towaru będzie droższa.

W naszym regionie żniwa dopiero w tym tygodniu przekroczą półmetek. Mniejsze niż w ubiegłym roku zbiory, słaba jakość ziarna oraz sytuacja na rynkach światowych zwiastują wzrost cen pieczywa.
W regionie skoszono 25 procent powierzchni upraw pszenicy ozimej, 21 procent powierzchni upraw jęczmienia i 44,28 procent żyta ozimego.

HERBAPOL NA POLACH

- Na wiosnę zapowiadał się bardzo dobry sezon dla zbóż. Wbrew potocznym opiniom dużych strat w ogólnym bilansie nie przyniosły ulewne deszcze i powodzie, jednak dzieła zniszczenia dokonały w uprawach upały i susza pod koniec czerwca oraz w lipcu - powiedział Dariusz Majewski, inspektor w radomskim oddziale Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Tegoroczne żniwa są znacznie spóźnione, na domiar złego ostatnie deszcze pogorszyły jakość ziarna. Prawdziwym problemem stało się oszczędzanie rolników na nawozach i środkach ochrony roślin.

- Od wielu lat nie widziałem na polach tylu chabrów i maków. W zbożach jest prawdziwy "herbapol". To świadczy o tym, że wielu rolników zwyczajnie rezygnowało z kosztownych oprysków - mówi Dariusz Majewski.

Już wiadomo, że tegoroczne zbiory będą bardzo mizerne. W 2008 roku w regionie zebrano przeciętnie z hektara 4 tony pszenicy ozimej, w ubiegłym roku około 3,3 tony z hektara, a w tym roku 3,1 tony. Z kolei zbiory żyta wynosiły w 2008 roku przeciętnie 2,8 tony z hektara, w ubiegłym roku 2,4 tony z hektara, a obecnie plon z zebranych pól wynosi przeciętnie 1,8 tony.

- To są złe wyniki. Przy bardzo dobrym "prowadzeniu" uprawy żyta można z hektara "wyciągnąć" nawet 7 ton z hektara - mówi Dariusz Majewski.

Słabe tegoroczne zbiory oraz sytuacja na rynkach światowych sprawiły, że tona dobrej jakości pszenicy konsumpcyjnej wzrosła od początku lipca z 500-550 złotych do 700 złotych. Odbiło się to na cenach mąki. Tadeusz Fogiel, wiceszef Cechu Piekarzy w Radomiu szacuje, że od czerwca zdrożała ona średnio od 20 do 25 procent.

NIE TYLKO MĄKA

Czy grozi nam szybki wzrost cen pieczywa? - Niekoniecznie szybki, chociaż trudno sobie wyobrazić, aby piekarnie mogły brać na siebie rosnące koszty produkcji. Działamy w takiej branży, że nawet po podwyżkach energii, paliw i innych składników produkcji nie zawsze rosła cena detaliczna - powiedział Tadeusz Fogiel.

Dodał, że koszty zakupu mąki stanowią około 30 - 40 procent kosztów produkcji pieczywa. Jego zdaniem na cenę detaliczną mogą mieć duży wpływ pozostałe składniki produkcji, które również drożeją, takie jak: energia, paliwa, dodatki piekarnicze, albo na przykład ziarna słonecznika, czy sezamu.

Tadeusz Fogiel uspokaja jednak, że nie zawsze zapowiedzi wzrostu cen mąki sprawdzają się.

- Naprawdę nie wiemy, jakie są zapasy zgromadzona przez instytucje rządowe, nie jesteśmy pewni, czy całe zamieszanie nie jest napędzane przez spekulantów, którzy opowiadają o powodzi, albo suszy i grają na "zwyżkę" cen. Były już takie sytuacje, gdy mąka drożała systematycznie do ceny 1 złoty 20 groszy za kilogram, po czym spadała do 70 groszy - mówi Tadeusz Fogiel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie