Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierownik USC w Radomiu o ślubach w nietypowych miejscach

/inia/
sxc.hu
Dom, ogród, plaża, stadion czy zamek - wkrótce zakochane pary będą mogły powiedzieć sobie sakramentalne "tak" poza Urzędem Stanu Cywilnego. Pod warunkiem, że zostanie zachowana powaga sytuacji. Zmiany wejdą w życie w 2015 roku. Sprawdzamy jak jest z tym Radomiu.

Sprawdziliśmy

Sprawdziliśmy

Rocznie w skali całego kraju poza urzędami zawieranych jest ponad dwa tysiące ślubów rocznie. W większości są one udzielane w szpitalach, więzieniach oraz mieszkaniach prywatnych.

Śluby poza urzędem cieszą się coraz większą popularnością. Obecne przepisy obowiązujące od 1986 roku dają taką możliwość, ale w praktyce śluby rzadko odbywają się poza urzędem. Jeśli do nich dochodzi to w szpitalach i więzieniach.

ZŁA WOLA URZĘDNIKÓW

Wkrótce młoda para będzie mogła cieszyć się związkiem zawartym poza urzędem, na przykład w zamku, ogrodzie czy na sali weselnej. Ma być łatwej uzyskać taka zgodę. Pomysł zmian wyszedł pod koniec czerwca 2013 od grupy senatorów.

- Dziś problemem jest nie tylko zawieranie związku małżeńskiego poza budynkiem USC, ale również zawieranie go w gminie innej niż ta, w której zameldowani są nowożeńcy - pisze na swojej stronie senator Jarosław W. Lasecki, pomysłodawca projektu. - Nieraz zdarza się tak, że urzędnik z miejsca zameldowania wyrazi zgodę na ślub poza urzędem, jednak urzędnik z gminy, w której znajduje się miejsce ślubu nie dostrzeże uzasadnionych powodów takiej decyzji. Panuje w tej kwestii zupełna dowolność i często zła wola urzędnicza. Należy to zmienić, bo przecież to urzędnicy są dla obywateli, a nie obywatele dla urzędników!

Aktualne przepisy zezwalają na udzielania ślubów poza urzędem, ale tylko w szczególnych przypadkach. Za uzasadnione powody do zawarcie takiego związku uznaje się: obłożną chorobę, niepełnosprawność ruchową, czy pobyt w szpitalu lub zakładzie karnym.

W RADOMIU... TYLKO W ARESZCIE

W Radomiu wielkiego zainteresowania ślubami poza urzędem nie ma. Choć, jak przewiduje Małgorzata Milewska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Radomiu, zainteresowanie ślubami w plenerze po wprowadzeniu zmian na pewno wzrośnie.

- Jednak warto pamiętać, że takie śluby nie będą mogły odbywać się gdziekolwiek - wyjaśnia. - Według przepisów ma to być miejsce gwarantujące powagę i bezpieczeństwo młodej parze i gościom. I mają się odbywać na terenie gminy, w której znajduje się urząd. Młoda para będzie musiała pokryć koszty takiego ślubu, włącznie z kosztami dojazdu urzędnika.

W Radomiu do ślubów poza urzędem dochodzi bardzo sporadycznie.

- W 2012 roku odbyło się osiem takich uroczystości. Są to związki zawierane najczęściej w Areszcie Śledczym. W pierwszym półroczu 2013 roku były cztery, z czego jeden miał miejsce w Domu Pomocy Społecznej. W szpitalach nie mieliśmy w ostatnim czasie żadnych zgłoszeń - dodaje Małgorzata Milewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie