Klęska urodzaju wiśni i porzeczki w Radomskiem

  Klęska urodzaju wiśni i porzeczki w Radomskiem

  Antoni SOKOŁOWSKI, sokolowski@echodnia.eu

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Niskie ceny owoców, to także nie jest dobra informacja dla rodzimych przetwórców. Trwa przerób wiśni w Zakładzie Przetwórstwa Spożywczego "Maków”

  Niskie ceny owoców, to także nie jest dobra informacja dla rodzimych przetwórców. Trwa przerób wiśni w Zakładzie Przetwórstwa Spożywczego "Maków” pod Skaryszewem. ©Archiwum

  Kilkanaście tysięcy rodzin w rejonie radomskim jest zaniepokojonych drastycznie niskimi cenami owoców.
  Niskie ceny owoców, to także nie jest dobra informacja dla rodzimych przetwórców. Trwa przerób wiśni w Zakładzie Przetwórstwa Spożywczego "Maków”

  Niskie ceny owoców, to także nie jest dobra informacja dla rodzimych przetwórców. Trwa przerób wiśni w Zakładzie Przetwórstwa Spożywczego "Maków” pod Skaryszewem. ©Archiwum

  - Wezmę siekierę i wytnę chyba cały wiśniowy sad. Po co mi on, skoro nawet na opryski ochronne nie zarobię - usłyszeliśmy od jednego z plantatorów wiśni w powiecie lipskim. Emocje są duże, bo ceny w skupie dobijają rolników.

  W niektórych gospodarstwach w okolicach Lipska, tam gdzie są zagony czarnych porzeczek, zawisły tablice z informację: "Wejdź i narwij sobie porzeczek ile chcesz. Za darmo". Samym rolnikom już nie opłaca się zrywać porzeczek.

  GROSZE ZA KILOGRAM

  W tej chwili za jeden kilogram czarnej porzeczki płacą w skupie około 40 groszy. To śmiesznie mało.

  - Trzeba pamiętać, że jeszcze dwa lata temu cena wynosiła nawet 4 złote, a przed rokiem sięgała początkowo od 1,5 do 2 złotych za kilogram. Później nawet jeszcze wzrosła. W tym roku o takich cenach nie ma co marzyć, w skupie płacą grosze. Obecne ceny powodują, że koszty produkcji nie zwracają się rolnikom - mówi Zbigniew Getler, kierownik radomskiego oddziału Izby Rolniczej.

  Czarna porzeczka uprawiana na przemysłową skalę uprawiana jest w kilku powiatach rejonu radomskiego. Pola z porzeczkami są nie tylko pod Lipskiem, ale i w powiecie przususkim, kozienickim, grójeckim, radomskim.

  - Nie ma co kryć, niskie ceny doprowadzą nas do bankructwa - mówią sami plantatorzy.

  Niektórzy rolnicy zainwestowali w gospodarstwa i wzięli kredyty na powiększenie plantacji. Dziś nie mają zarobku, a kredyt muszą spłacać.

  ZBIÓR KOSZTUJE

  O ile do zbioru porzeczek wykorzystywane są kombajny, o tyle do sadów wiśniowych trzeba zatrudnić zbieraczy, głównie młodzież, studentów. A każdy pracownik, to dodatkowe wydatki.

  - Koszt pracy jednego zbieracza, to około 10 złotych na godzinę. Najczęściej jednak pracuje się w akordzie, czyli płaci się za zebrane owoce, powiedzmy od 80 groszy i więcej za jeden kilogram. Jaki jest więc zysk, skoro rolnik musi doliczyć koszty upraw, transportu. W takim rozrachunku chodzi już tylko o zmniejszenie strat - ocenia Wojciech Tuzinek, rolnik ze Związku Sadowników w Lipsku.

  Jak się dowiadujemy, w skupie cena wiśni wynosi maksymalnie złotówkę, choć i są firmy, skupujące owoce po 60 groszy za kilogram.

  Niskie ceny nie cieszą też wcale szefów zakładów przetwórczych. Tłumaczą oni, że na marży, przy nadmiarze surowca, niewiele zarabiają, a na dodatek do kraju sprowadzane są tanie, choć marnej jakości wiśnie z Serbii, Turcji, czy Węgier.

  - My przede wszystkim nasze mrożonki wysyłamy na eksport. Przy niskich cenach surowca jest nam trudniej konkurować na wymagających rynkach - ocenia Eugeniusz Kaczkowski, prezes Zakładu Przetwórstwa Spożywczego "Maków"


  CHCĄ KONTRAKTACJI

  Jak przyznaje Wojciech Tuzinek, najlepszym rozwiązaniem i dla firm przetwórczych, jak też i dla rolników byłyby konkretne umowy kontraktacyjne, w których określona byłaby cena owoców. Pomocą dla sadowników byłyby też unijne dopłaty do wiśni i porzeczki przeznaczonych na cele przemysłowe, jak ma to obecnie miejsce w przypadku malin i truskawek. Takie też rozwiązanie zaproponował niedawno Marek Sawicki, minister rolnictwa. Do tego trzeba jednak porozumienia samych producentów z kilku branż.

  Na razie rolnicy z rejonu radomskiego nie podejmują żadnych akcji protestacyjnych. Nie będzie więc blokowania dróg, czy urzędów, jak to ma miejsce w innych województwach. Wszyscy czekają, co przyniosą rozmowy w Warszawie.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (17) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy:

  Wideo