MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Kobieta - współcześni artyści i artystki pamięci Anny Bilińskiej", to nowa wystawa w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Ideę wystawy przybliżyła kuratorka, Małgorzata Ziewiecka.
Ideę wystawy przybliżyła kuratorka, Małgorzata Ziewiecka. Tadeusz Klocek
"Kobieta - współcześni artyści i artystki pamięci Anny Bilińskiej", to tytuł nowej wystawy w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, której wernisaż odbył się w piątek, 4 lutego, w muzeum przy pełnej sali. Zaprosili na to wydarzenie Małgorzata Ziewiecka, kuratorka wystawy oraz muzeum.

Radomianie spragnieni są wydarzeń kulturalnych - na wernisaż, mimo pandemii, przyszło bardzo wielu widzów. A może sprawiła to także bohaterka wystawy - Kobieta. I to kobieta pokazana w bardzo różny sposób przez duże grono współczesnych malarzy polskich. zaproszonych do udziału w tej wystawie przez Małgorzatę Ziewiecką, kuratorkę ekspozycji.

Był to, trzeba przyznać - wysiłek niemały: na wystawie można zobaczyć niemal 40 dzieł autorstwa 26 twórców, którzy prezentują malarstwo, projekty modowe oraz rzeźbę.

Podkreślił ten kuratorski trud Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego, witając przybyłych na wernisaż, a w imieniu muzeum i widzów uhonorował Małgorzatę Ziewiecką bukietem kwiatów. Ideę wystawy przybliżyła już sama kuratorka, Małgorzata Ziewiecka.

Inspiracją ekspozycji stal się wpis znamienitej polskiej malarki, Anny Bilińskiej, zawarty w jej dzienniku. 4 lutego 1883 roku napisała: "„Od jakiegoś czasu snuje mi się po głowie cykl kompozycji. Tytuł – Kobieta. Chciałabym przedstawić ją w różnych fazach życia ze strony dodatniej i ujemnej: obowiązki kobiety i jej rola w rodzinie i społeczeństwie."

- Dlatego zaprosiłam współczesnych artystów i artystki do udziału w projekcie, którego Anna Bilińska nie zdążyła zrealizować. My realizujemy go dokładnie 139 lat później - tłumaczyła Małgorzata Ziewiecka. Dodając, że od kilku lat chodzi śladami tej artystki, a teraz napisała o niej książkę, która już leży w wydawnictwie.

Autorzy prac na wystawie - niektórzy byli obecni na wernisażu, użyli do zadania"Kobieta" niezwykle różnorodnych technik, form, kolorów, przyoblekając obrazy w konwencje od realizmu po realizm magiczny i tło baśni. W oczy rzuca się bogata kolorystyka.
Jest też niezwykła rzeźba. Wystawie towarzyszy pięknie wydany katalog.

Autorzy prac to Katarzyna Adamiak - Jaśnikowska, Paweł Adamowski, Karol Bąk, Iwo Birkenmajer, Katarzyna Bułka-Matłacz, Arkadiusz Dzielawski, Piotr Horodyński, Anna Jagodová, Jarosław Jaśnikowski, Edyta Jaworska - Kowalska, Dariusz Jędrasiewicz, Tomasz Alen Kopera, Jarosław Kukowski, Marzena Machaj, Dariusz Miliński, Graszka Paulska, Daniel Pielucha, Marta Julia Piórko, Jan Powałka, Krzysztof Powałka, Michał Powałka, Zbigniew Seweryn, Mira Skoczek - Wojnicka, Sylwester Stabryła, Jakub Dominik Strzelecki i Krzysztof Wiśniewski. Wystawa potrwa do końca czerwca 2022 roku.

Przypomnijmy, kim była Anna Bilińska - Bohdanowiczowa (1854–1893). To jedna z najwybitniejszych artystek polskich w XIX wieku, przez wiele lat osiadła w Paryżu. Urodzona w 1857 w Złotopolu na Ukrainie, zmarła w 1893 w Warszawie. Była pierwszą polską artystką - malarką, która w XIX wieku sięgnęła po akademickie wykształcenie i międzynarodową sławę. - Była świadomą artystką. Silną, a jednocześnie kruchą kobietą. Mimo, że los nie raz z niej zadrwił, osiągnęła tak wiele, podkreśla a Małgorzata Ziewiecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie