Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę

Antoni SOKOŁOWSKI
- Warto brać udział w tak pożytecznych akcjach, jak sprzątanie świata – mówi Sebastian Traczyk, uczeń IV klasy technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego, który wraz z kolegami uczestniczył w czwartek sprzątaniu Radomia.
- Warto brać udział w tak pożytecznych akcjach, jak sprzątanie świata – mówi Sebastian Traczyk, uczeń IV klasy technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego, który wraz z kolegami uczestniczył w czwartek sprzątaniu Radomia. Antoni Sokołowski
Trwa akcja "Sprzątanie świata". W tym roku nie chodzi tylko o zbieranie śmieci, ale i o naukę.

Najłatwiej zauważyć brud u innych, ale żeby było czyściej, trzeba zacząć od siebie. Właśnie po to jest organizowana co roku akcja Międzynarodowy Dzień Sprzątania Świata.

W tym roku odbywa się ona pod hasłem - "Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę". - Nie chodzi tylko o samo sprzątanie, ale też o naukę, by zapobiegać powstawaniu nowych odpadów - mówią organizatorzy projektu.

NIE ŚMIEĆ, REAGUJ

Formalnie akcja przypada na 15 września. Jednak wiele szkół w Radomiu, instytucji i organizacji, przeniosło akcję na kolejny tydzień. Chcą w ten sposób przedłużyć samą akcję, a przy okazji jeszcze raz przypomnieć, że warto żyć w czystym środowisku.

Często dzikie wysypisko nigdy by nie powstało, gdyby nie pierwszy, rzucony na pobocze papierek. O ile kilka kolejnych śmieci to może tylko zbieg okoliczności, to później mamy do czynienia ze zjawiskiem ogólnego przyzwolenia i braku społecznego oburzenia na kolejne takie zachowania.

- Straż Miejska niemal każdego dnia otrzymuje sygnał o dzikich wysypiskach, o wyrzucanych śmieciach. Staramy się szybko reagować. Apelujemy, aby być gospodarzem swojego miejsca, zacząć porządkowanie od siebie - mówi Piotr Stepień, rzecznik straży miejskiej w Radomiu.

Straż już wcześniej skrzykiwała mieszkańców do wspólnego sprzątania. Podczas wiosennej akcji radomianie poprali apel i przyszło około 350 osób. - Zebraliśmy wówczas około 10 ton śmieci. To pokazuje, ile jest nieczystości wokół nas - dodaje Piotr Stepień.

STARE RADIA I MONITORY

Jedną z form uczestnictwa w "Sprzątaniu świata" jest zbiórka elektroodpadów. Nie chodzi tylko o to, by bezmyślnie nie wyrzucać starych komputerów, czy pralek do śmietnika. Stary sprzęt - to także wielkie źródło metali kolorowych i innych materiałów, które da się wykorzystać po przetworzeniu.

- W wielu miejscach Radomia ustawiamy kontenery, w których można zostawić niepotrzebny już sprzęt elektryczny, zepsute urządzenia elektroniczne. Ponadto w siedzibie Radomiu uruchamiamy selektywny punkt zbiórki odpadów problemowych, gdzie można przywieść i zostawić wszystko: od starych mebli, poprzez sprzęt elektroniczny, aż do zużytych baterii - powiedział Marian Kozera, prezes spółki Radkom.

OD NAJMŁODSZYCH

Do poszanowania natury, dbania o czystość namawiają dziś nie tylko organizacje ekologiczne. Nauczyciele w szkołach sami dają przykład i razem z uczniami ruszają do sprzątania.

Uczniowie szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu już w czwartek posprzątali Stary Ogród, jeden z najpiękniejszych parków w mieście. Zebrali 18 plastikowych worków śmieci.

- Można tak przeprowadzić akcję sprzątania świata, by była atrakcyjna dla uczniów i stanowiła formę zabawy. My na przykład pojedziemy w najbliższych dniach sprzątać Puszczę Kozienicką. Z uczniami pierwszych klas jedziemy do Żytkowic i stamtąd idziemy lasem do Garbatki Letnisko, nad zalew. Taki rajd podoba się uczniom, integruje pierwsze klasy, a przy okazji zbieramy napotkanie śmieci w lesie - mówi Tomasz Gogacz, dyrektor gimnazjum numer 13 i prezes radomskiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie