Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolej Radom - Warszawa. PKP PLK ogłosiły listę firm, które chcą modernizować linię kolejową numer 8

Janusz Petz
Kolej Radom - Warszawa.
Kolej Radom - Warszawa. naszemiasto.pl
Ogłoszono listę konsorcjów, które chcą budować szybką kolej do stolicy. Wciąż nie wiadomo kiedy rozpocznie się ważna dla regionu inwestycja.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podała nazwy 11 konsorcjów, które zgłosiły się w przetargu na zaprojektowanie i zbudowanie linii kolejowej numer 8 na odcinku z Warki do Radomia. Trudno powiedzieć kiedy ruszy budowa i kiedy się skończy, bo nie dalej niż przed tygodniem wiceminister infrastruktury Piotr Stomma bez ogródek stwierdził, że ten i inny przetarg dotyczący „ósemki” został źle przygotowany.

Firmy z Europy i... Chin

Do przetargu na zaprojektowanie i zbudowanie trasy numer 8 z Warki do Radomia zgłosiły się konsorcja z udziałem firm polskich, hiszpańskich, włoskich, austriackich, niemieckich, portugalskiej, szwajcarskiej, francuskiej i węgierskiej. Tylko jedna oferta została złożona przez firmy wyłącznie polskie. Jest też oferta złożona przez dwie firmy chińskie.

Nie wiadomo kiedy zostanie rozstrzygnięty przetarg i czy w ogóle linia zostanie zbudowana, bo nad całą inwestycją od lat ciąży jakieś fatum. Całą linia, którą pociągi jeździłyby z szybkością 160 kilometrów na godzinę miała być gotowa najpóźniej w 2013 roku.

Miała być gotowa na Euro 2012

Co ciekawe na realizację inwestycji były zarezerwowane pieniądze w programie Infrastruktura i Środowisko, gdzie zdecydowana większość kosztów byłaby pokryta z funduszu unijnego. Gdy zorientowano się, że nie zdąży się z budową całej trasy, tak aby rozliczyć inwestycję do końca 2015, całość została podzielona na kilka odcinków, ale i to nie pomogło.

Z powodu wielokrotnie odkładanych przetargów i problemów z przygotowaniem inwestycji nikt dziś z ważnych osób w PKP, ani w polityce nie da sobie uciąć ręki, że wreszcie kiedyś ta budowa rozpocznie się i w rozsądnym czasie zakończy.

Zaczęli od Warszawy

Od lat specjaliści od budowy linii kolejowych przekonują, że najbardziej rozsądne jest zamknięcie całej linii na trasie z Radomia do Warszawy rok lub dwa lata i zbudowanie w tym czasie całej trasy. Stało się to niemożliwe wtedy, gdy podzielono inwestycję na kawałki. Było to konieczne, bo kolejarze nie byli w stanie rozliczyć inwestycji i przesłać faktur do Brukseli do końca 2015 roku. Do tej pory udało się zmodernizować kilkukilometrowy odcinek trasy wraz ze stacją w Radomiu. Trwa budowa na odcinku Warszawa Okęcie - Czachówek.

Trwa też serial nieszczęść dotyczący brakującego odcinka z Czachówka do Radomia. Przez lata spółka PKP PLK nie mogła poradzić sobie z wykupem działek i uregulowaniem kwestii geodezyjnych nieruchomości. W końcu spółka zerwała umowę z wykonawcą dokumentacji, a ta poszła do sądu oskarżając urzędników o opóźnienia i opieszałość. Wreszcie przetarg ruszył, ale okazało się, że oprotestowały go zainteresowane firmy. Niedawno wiceminister infrastruktury Piotr Stomma odpowiadając na interpelację poselską posła Wojciecha Skurkiewicza stwierdził, że przetargi były źle przygotowane, a rozstrzygnięcie jednego z nich jest wręcz niemożliwe.

ZOBACZ TEŻ: Duże opóźnienia i duże nerwy. Awaria systemu sterowania ruchem PKP w Radomiu (TVN24/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie