Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna grupa radomskich seniorów dostanie teleopaski czuwające nad ich bezpieczeństwem. Trwa nabór do programu

ik
Urząd Miejski Radom
Specjalne opaski monitorują parametry życiowe i w wypadku zagrożenia pomagają wezwać pomoc. Urząd Miejski rozpoczął nabór wniosków o włączenie do systemu usług teleopiekuńczych. Tym razem może z nich skorzystać 30 mieszkańców Radomia w wieku ponad 60 lat.

Nieodpłatne świadczenie usług teleopiekuńczych jest skierowana do mieszkańców Radomia w wieku powyżej 60 lat, wymagających wsparcia, których stan zdrowia może powodować zagrożenie życia lub zdrowia.

Z myślą o bezpieczeństwie seniorów

To już druga edycja programu realizowanego przez Urząd Miejski. - To rozszerzenie działań rozpoczętych w zeszłym roku, mających na celu zapewnienie seniorom większego poczucia bezpieczeństwa. W teleopaski wyposażyliśmy wtedy pierwszych sto osób - mówi Jerzy zawodnik, wiceprezydent Radomia. - Teraz zwiększamy tę pulę o kolejnych trzydzieści opasek. Jeżeli trwający pilotaż pokaże, że to rozwiązanie się sprawdza, będziemy chcieli ten program rozwijać - zapowiada Jerzy Zawodnik.

Projekt współfinansowany z budżetu Województwa Mazowieckiego będzie realizowany w okresie od 1 marca 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku. Po upływie tego czasu będzie możliwe jego przedłużenie.

Całodobowy monitoring i opieka w telecentrum

Uczestnicy projektu zostaną objęci całodobowym systemem wsparcia przez teleopiekunów, którzy pracują w centrum teleopieki i pozostają w pełnej gotowości do odebrania sygnału alarmowego.

Każdy podopieczny otrzyma nieodpłatnie opaskę na nadgarstek monitorującą stan zdrowia z przyciskiem SOS, z możliwością połączenia głosowego z centrum teleopieki. Po otrzymaniu sygnału, teleopiekunowie organizują pomoc adekwatną do sytuacji danej osoby.

Jeśli parametry monitorowane przez urządzenie przekroczą zadeklarowane wartości ratownik, który ma stały dostęp do danych, kontaktuje się z użytkownikiem opaski lub od razu wzywana do niego karetkę pogotowia. Osoba korzystająca z opaski może też sama wezwać pomoc wciskając przycisk „SOS”.

Można składać wnioski o teleopaski

Chętni do udziału w programie do wtorku 25 lutego mogą składać wnioski. Przyjmuje sekretariat Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu przy ulicy Żeromskiego 53, pokój 182.

Oprócz wniosku należy też dostarczyć: kserokopię orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (jeśli dotyczy), oświadczenie o niesamodzielności - w przypadku osoby niesamodzielnej i klauzulę informacyjną/klauzulę zgody na przetwarzanie danych osobowych. Druki dokumentów można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, w zakładce „Dla mieszkańców”.

Opaski, czujniki, szczepienia

Teleopaski to kolejny element polityki senioralnej prowadzonej przez miasto. Jak już pisaliśmy, od dwóch lat mieszkańcy Radomia w wieku powyżej 65 lat dostają już na przykład czujniki czadu, które montują w swoich mieszkaniach. Od kilku lat jest też realizowany program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie także dla seniorów. Zostało utworzone Centrum Aktywności Seniora. Miasto współpracuje z klubami seniora. W Radomiu jest też Karta Seniora uprawniająca do zniżek między innymi w miejskich jednostkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie